מאכלים למניעת עקיצות יתושים
קרדיט תמונה – מערכת לזלול
שיתוף

בימים האחרונים מתרבים הדיווחים על מכת יתושים בערי המרכז ובמיוחד בתל אביב. גל היתושים הלא אופייני לעונה הזו מגיע על רקע העונה היבשה וגל החום המתמשך בשילוב עם מאגרי מים עומדים שתורמים להתרבות מהירה של היתושים.

מלבד דרכי ההתמודדות הרגילות עם התופעה כמו התקנת רשתות, תכשירים דוחי יתושים וייבוש מים עומדים, הרעיון של שינוי התזונה על מנת לדחות יתושים צובר פופולריות לא קטנה בשנים האחרונות. במדריך הבא נסקור מזונות שיכולים לסייע בהרחקת יתושים ולהפוך אתכם לפחות אטרקטיביים לעקיצות מגרדות ומתסכלות.

למה יתושים עוקצים דווקא אתכם?

יתושים משתמשים בחוש הריח המפותח שלהם על מנת לאתר קורבנות פוטנציאליים לארוחה הבאה ומסתמכים על שלל אותות וסימנים, בעיקר ריח גוף, חום הגוף ולפחמן דו חמצני שאנו פולטים. למעשה, העור שלנו פולט תערובת מסובכת של מעל ל-350 כימיקלים, כשרכיבים כמו חומצת חלב, חומצת שתן ואמוניה מושכים אותם במיוחד.

אמנם גנטיקה משחקת תקפיד מכריע בקביעת הרכב תערובת הכימיקלים על הגוף שלכם אך גם לאוכל שאתם בוחרים להכניס לגוף עשוי להיות השפעה על הניחוח שאתם מפיצים ליתושים ולהפוך אתכם לפחות מושכים בעבורם.

ל5 מאכלים שירחיקו מכם עקיצות יתושים

שום

כולם מכירים את הריח החזק של השום שיכול ללוות אותנו שעות קדימה. רבים מאמינים שהארומה הבולטת של השום יכולה לדחות גם יתושים, זאת בין השאר בזכות המרכיב אליצין שמשתחרר כשאנחנו כותשים או מקצצים שום.

שום גם עשיר בתרכובות גופרית שתורמות לריח החזק האופייני. תרכובות אלו יכולות גם הן להתנדף דרך העור ופוטנציאלית להרחיק מכם את היתושים. יש מי שמשתמשים במוצרים עם שום ישירות על העור כמו תמציות שמן וקרמים למיניהם.

בזיליקום

בזיליקום מכיל שמנים אתריים כמו אסטרגול, קמפור, אאוגנול ולינלול שידועים בתכונות הדוחות חרקים ומעניקים לו את הארומה החזקה והייחודית שלו. שילוב בזיליקום בתפריט שלכם או הצבת עציץ בזיליקום בבית יכולים לסייע בהרחקת יתושים וגם מריחה של תכשירים המכילים תמציות בזיליקום יכולה להועיל בהרחקתם.

אאוגנול למשל נחקר כרכיב שמסוגל לשבש את חוש הריח של היתושים ולהקשות עליהם למצוא ולעקוץ בני אדם. לינלול לעומתו משפיע על ההתנהגות של היתוש ולמנוע מהם לנחות על בני אדם על מנת לעקוץ.

עוד טעימה: 5 מאכלים שגורמים ליתושים להימשך אליכם

שעועית

שעועית עשירה בתיאמין (ויטמין B1) שנמצא כיעיל כנגד יתושים בצריכה משמעותית ובספיגה בעור. תיאמין נמצא על פי מספר מחקרים כרכיב שמסוגל לשנות את ריח הגוף שלנו אך עדיין חסרים מחקרים מהימנים לגבי ההשפעה שלו על יתושים על ידי שילוב מאכלים עתירים בתיאמין בתפריט הקבוע.

תכולת הסיבים התזונתיים הגבוהה יכולה אף היא לסייע בעקיפין בזכות השפעתם החיובית על מערכת העיכול. מערכת עיכול מתפקדת יכולה להשפיע על ריח הגוף ולהפוך אותו בפוטנציאל לפחות מושך בעיני יתושים. גם תכולת החלבונים, הוויטמינים והמינרלים הגבוהה יכולה לסייע בבריאות העור ובבריאות הכללית.

עגבניות

כמו שעועית, גם עגבניות הן מקור טוב לתיאמין. שילוב עגבניות בתפריט הקבוע מעלה את רמות התיאמין בגוף ויכול לתרום ליצירת ריח גוף שמושך את היתושים פחות.

עגבניות עשירות גם בליקופן, נוגד חמצון שמעניק לעגבניות את צבען האדום ומוזכר גם הוא כחומר שעשוי לדחות יתושים. ליקופן מייצר ניחוח עדין שנפלט דרך העור בכמויות גדולות ויכול לסייע בהרחקת יתושים. גם הכמות הגדולה של ויטמין C עשויה להועיל להרחקת יתושים בזכות תרומתו למערכת החיסונית.

פירות הדר

פירות הדר כמו אשכוליות, לימונים ותפוזים מכילים רכיבים כמו לימונן וציטרונלה שמעניקים לפירות את הארומה החזקה והמוכרת ומחזיקים בתכונות שיכולות לדחות יתושים. צריכה קבועה של פירות הדר יכולה לסייע ביצירת ריח גוף שמושך יתושים פחות.

בפירות ההדר תמצאו ויטמין C בכמות גבוהה שמחזק את המערכת החיסונית ומשפר את הבריאות הכללית וגם רכיבים טבעיים ספציפיים כמו נוטקטון שאפשר למצוא בקליפת האשכולית ונחשב כחומר דוחה יתושים.

בלימון לעומתו תמצאו לימונן, שמן טבעי שנחקר כדוחה יתושים והראה יעילות במלחמה כנגדם. הרכיב ציטרל שנמצא בקליפה של פירות ההדר הוא בעל ארומה חזקה ונעימה לבני אדם אך מרחיקה יתושים. גם החומציות הטבעית של פירות ההדר תורמת ליצירת סביבה על העור שמושכת יתושים פחות בעת מריחת תכשירים.

בעזרת שילוב המאכלים הללו בתפריט הקבוע שלכם ייתכן ותוכלו להפחית באופן טבעי את עקיצות היתושים. מומלץ תמיד להשתמש בשיטות הללו לצד צעדי מניעה אחרים בכדי לוודא יעילות בהגנה מפני עקיצות יתושים. הקפידו להתייעץ עם גורם רפואי לפני כל שינוי בתזונה, במיוחד אם אתם מתמודדים עם מצבים בריאותיים ייחודיים.

כתבות בשבילך

חבל לפספס