מה ההבדל בין אבקת אפייה לסודה לשתייה?
קרדיט תמונה – Pixabay

אחת ולתמיד: מה ההבדל בין אבקת אפייה לסודה לשתייה

שניהם משמשים להתפחה של עוגות, עוגיות ושאר מאפים ורבים. מה ההבדל בין אבקת אפייה לסודה לשתייה, מתי צריך להשתמש בכל אחד ואיך מומלץ לאחסן את שניהם.
שיתוף

תוכן עניינים

אבקת אפייה וסודה לשתייה אמנם דומים במראה ומשמשים שניהם כחומרי התפחה אך הם גם בעלי תרכובת כימית שונה. במדריך הבא נסקור את ההבדלים ביניהם והשימוש בעולם האפייה ונגלה אחת ולתמיד – מה ההבדל בין אבקת אפייה לסודה לשתייה.

עוד טעימה: האם אפשר להשתמש בסודה לשתייה במקום אבקת אפייה?

מה זה סודה לשתייה?

סודה לשתייה, או בשמה הרשמי סודיום ביקרבונט, נכנסת לפעולה כאשר היא מעורבבת עם מרכיב חומצי ונוזל. הפעלתה גורמת לשחרור פחמן דו חמצני אשר מתפיח את המאפה ומעניק לו רכות וקלילות. על כן, על מנת להפעיל את הסודה, יש צורך במרכיב חומצי ונוזל במתכון, כמו מיץ לימון או ריוויון לדוגמא.

מה זה אבקת אפייה?

אבקת אפייה מכילה את כל הרכיבים הנחוצים להפעלה מראש מלבד נוזל – היא מכילה גם סודיום ביקרבונט וגם חומצה. ברגע שיתווסף אליה גם נוזל, החומצה תגיב עם הסודיום ותתחיל בתהליך ההתפחה, אבקת אפיה מכילה גם קורנפלור המשמש כמעין חוצץ בין החומצה לסודיום ומונע מהם לפעול בזמן האחסון.

מה ההבדל בין אבקת אפייה לסודה לשתייה?
מה ההבדל בין אבקת אפייה לסודה לשתייה? | צילום: Pixabay

מתי משתמשים בסודה לשתייה ומתי באבקת אפייה?

את הסודה תמצאו במתכונים המכילים רכיבים חומציים. אבקת אפייה תשמש במתכונים שאינם מכילים רכיבים חומציים מאחר והיא מכילה כאלה בעצמה.

חלק מהמתכונים יכילו את שניהם – בעיקר כאשר המתכון לא מכיל מספיק רכיבים חומציים על מנת להפעיל את הסודה לשתייה ולהתפיח את המאפה למידה הרצויה, בחלק מהמתכונים השילוב בין שניהם הוא על מנת להשחים בצורה טובה יותר את המאפה.

מה יקרה אם נחליף בין סודה לשתייה ואבקת אפייה במתכון?

לא מומלץ להחליף ביניהם במתכון מאחר וההחלפה תגרום לתוצאה שונה מהצפוי. לדוגמא, סודה לשתייה היא חזקה יותר מאבקת אפייה, כך שאם תרצו להשתמש באבקה במקום, תאלצו להשתמש בכמות גדולה פי 3, מה שעלול להשפיע על הטעם הסופי ולהעניק מרירות לא נעימה.

לעומת זאת, אם תרצו להחליף במתכון אבקה בסודה, תצטרכו להוסיף רכיב חומצי כלשהו בכדי לגרום להפעלתה. שימו לב לא להוסיף יותר מדי סודה במקום אבקה. כלל האצבע הוא שכפית אחת של אבקה שווה לרבע כפית של סודה.

ואיך מומלץ לאחסן אבקת אפייה וסודה לשתייה

שניהם צריכים להיות מאוחסנים במדף קריר ויבש, הרחק מלחות או תנורים.

לסיכום, למרות המראה והתפקיד הדומים, 2 המוצרים שונים בדרך פעולתם ואם בחרתם להחליף אחד מהם בשני, חשוב לשים לב לכמויות על מנת לקבל את המאפה שרציתם בדיוק.

מגזין לזלול שואף להעניק לקוראים מידע מבוסס מחקרית תוך קישור למקורות אמינים ומוסמכים בכדי לספק מדריכים וטיפים אמינים ומועילים. עם זאת, התוכן המוצג במגזין הוא למטרות מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מותאם אישית. עיינו בתנאי השימוש המלאים
צחי לנקרי

צחי לנקרי

צחי לנקרי הוא העורך הראשי של מגזין לזלול וזללן לא קטן בפני עצמו. צחי הוא איש תוכן וקידום אתרים ותיק וקונדיטור בוגר בית הספר דנון חובב מתוקים בהווה ובעתיד. כיום, צחי מתגורר בתל אביב וזולל מכל הבא ליד עם חברי המערכת. במגזין האוכל הוא משלב בין אהבתו לאפייה ובישול לבין יצירת תוכן קולינרי מקורי ומועיל שממתיק ומעשיר את הרשת

כתבות בשבילך

חבל לפספס