זה מדעי: רוצים להירגע? לכו לשטוף כלים

על פי מחקר של אוניברסיטת פלורידה, שטיפת כלים תוך שימוש בשיטות מיינדפולנס יכולה להפחית לחצים ומתחים ולשפר את התפקוד המנטלי.
שטיפת ידיים, זה חשוב! אילוסטרציה לזלול
שטיפת ידיים, זה חשוב! אילוסטרציה לזלול
שטיפת ידיים, זה חשוב! אילוסטרציה לזלול
שטיפת ידיים, זה חשוב! אילוסטרציה לזלול

רובנו לא אוהבים לשטוף כלים, במיוחד בימים בהם מדיח כלים הפך לבן בית נפוץ בהרבה במטבח הישראלי. אך מסתבר שפעולת שטיפת הכלים לא חייבת להיות מטלה מעיקה ומעצבנת אלא דווקא מרגיעה ומועילה למוח, כך על פי מחקר של אוניברסיטת פלורידה.

במחקר שנערך בשנת 2015 נמצא כי שטיפת כלים מדיטטיבית תוך שימוש בשיטות מיינדפולנס (Mindfulness) יכולה להקל על תחושות לחץ וחרדה ולהפיג מתחים שהצטברו לאורך היום. אבל מה זה שטיפת כלים מדיטטיבית?

במסגרת המחקר בו השתתפו 51 סטודנטים, הוצגה לחלקם פסקה הנוגעת לשטיפת כלים מדיטטיבית השמה דגש על התמקדות בכאן ובעכשיו, ברגשות ובמחשבות בזמן השטיפה, בדומה לשיטות מיינדפולנס קלאסיות. לקבוצה השנייה הוצגו הוראות שטיפת כלים פשוטות ללא הנחיות נוספות.

שוטפים כלים – ונרגעים

לאחר שהקבוצות שטפו כלים נמצא כי בקרב מי שקראו את הפסקה לפני כן הורגשה ירידה של 27% בתחושות מתח ועצבנות ועלייה של 25% בהשראה ויצירתיות. בקרב בקבוצה שלא נחשפה לפסקה על שטיפת כלים בשיטת המיינדפולנס לא נמצאו שינויים.

החוקרים כתבו כי התמסרות לשטיפת כללים תוך יישום שיטות המיינדפולנס כמו התמקדות בניחוח סבון הכלים, במים החמימים ובמגע עם הכלים היא זו שתורמת לכניסה למצב המדיטטיבי והופכת את הפעולה למרגיעה במיוחד.

מחבר המחקר, אדם הנלי הוסיף בהצהרה לתקשורת כי הוא מתעניין שנים רבות במיינדפולנס וכי רצה לבדוק כיצד ניתן להפוך פעולות שגרתיות ויום יומיות לכאלו שישפרו את מצב המוח ולהרגיע מתחים בעזרת השיטות הנ"ל.

בפסקה המפורטת שהוצגה לחלק מן המשתתפים נכתב:

"בזמן שטיפת כלים, השוטף צריך רק לשטוף כלים. זאת אומרת שבזמן שטיפת הכלים השוטף צריך להיות מודע לחלוטין לעובדה שהוא שוטף כלים. במבט ראשון, זה נראה קצת מטופש, למה להעמיס כל כך הרבה לחץ על דבר פשוט? אבל זו בדיוק הנקודה.העובדה שאני עומד שם ושוטף כלים היא מציאות מופלאה. אני לגמרי עצמי, עוקב אחר הנשימות שלי, מודע לנוכחות שלי, למחשבות ולפעולות."

אמנם המחקר שנערך נחשב לקטן יחסית אך מחבריו טוענים כי השימוש במיינדפולנדס יכול להיות יעיל בעוד שלל מטלות ביתיות יום יומיות בכדי להפיג מתחים ולשפר את התפקוד הכללי.

עייפים אחרי ארוחת הצהריים? זה מה שאתם עושים לא נכון

מדריכים וטיפים

לא גזרת גורל: איך למנוע מקציצות להידבק למחבת

מדריכים וטיפים
שתפו והגיבו
בפייסבוק
וואטסאפ
אימייל
ציוץ

התגובות שלכם

4 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

ממשיכים לזלול

איך לנקות כפות עץ

כמו חדשות: איך לנקות כפות עץ ללא מאמץ

מדריכים וטיפים
איך לנקות פסטה שנדבקת לסיר

לא צריך לגרד: איך לנקות פסטה שנדבקה לתחתית הסיר?

מדריכים וטיפים
איך לנקות סיר אורז שרוף

איך לנקות סיר אורז שרוף ללא מאמץ – השיטה שעובדת

מדריכים וטיפים
איך לנקות קופסאות פלסטיק מוכתמות

כמו חדשות: איך לנקות קופסאות פלסטיק מוכתמות

מדריכים וטיפים

הרשמו לניוזלטר לזלול

הרשמו בחינם לניוזלטר של לזלול ועקבו ברשתות החברתיות. כל חדשות האוכל, סקירת מסעדות ואירועים, מדריכים וטיפים לבישול ואפייה, מתכונים ויראליים ומוצרים חדשים על המדף!

טרי מהתנור

צ'יזבורגר פיצה בפאפא ג'ונס

מה לזלול בחו"ל: צ'יזבורגר פיצה בפאפא ג'ונס, צ'יפס צ'ורוס במקדונלד'ס ועוד

חדשות האוכל
צ'יפס מסאלה או צ'ורוס של מקדונלד'ס, קריספי צ'יקן וופל ב-KFC, צ'יזבורגר פיצה בפאפא ג'ונס, לחם שום עמוס תוספות וגם החור של הדונאט לקינוח >>
קוקי בראוני צ'יזקייק של ביסקוטי - שבועות 2024

שבועות 2024: 5 עוגות גבינה שוברות שגרה בקונדיטוריות

חדשות האוכל
גבינה ובראוניז, מוס יוגורט ואוכמניות, עוגת גזר ומסקרפונה, עוגת ביסקוויטים או מסקרפונה ופקאן. 5 עוגות גבינה מפתיעות בקונדיטוריות לשבועות 2024 >>

מדריכים שאהבתם

מה לזלול?