לזלול - מגזין אוכל ישראלי

אדום, לבן או מבעבע: כמה זמן אפשר לשמור יין פתוח במקרר?

גלו כמה זמן אפשר לשמור בקבוק יין במקרר לאחר הפתיחה. חיי המדף של יינות אדומים ולבנים, מבעבעים ומחוזקים וכל מה שצריך לדעת על אחסון יין פתוח
כמה זמן יין מחזיק במקרר לאחר הפתיחה
כמה זמן יין מחזיק במקרר לאחר הפתיחה
שיתוף

הכרת הניואנסים של שימור יין היא חיונית לכל חובב יין באשר הוא. ברגע שבקבוק יין נפתח, מתחיל מסע בלתי נמנע של שינוי, בעיקר בגלל החשיפה לאוויר. חשיפה זו מפעילה את תהליך החמצון, שיכול לשנות את טעם היין ועם הזמן לפגוע באיכותו. בזמן שחיי המדף של יין לאחר הפתיחה משתנים על פי סוג היין – אדום, לבן, רוזה, מבעבע או מועשר ישנם כמה גורמים כלליים שמשפיעים על הישרדותו לאורך זמן.

במדריך הבא נבדוק כמה זמן מותר לשמור יין פתוח מסוגים שונים ונבדוק מה הגורמים שיכולים להאריך את אורך חיי המדף של היין כדי שתוכלו ליהנות מהיין האהוב עליכם לזמן הארוך ביותר שניתן לפני שיתחיל לאבד מאיכותו.

גורמים שמשפיעים על אורך חיי המדף של יין פתוח

חשיפה לאוויר וחמצון

ברגע שבקבוק יין נפתח, היין נחשף לאוויר ובכך מתחיל תהליך החמצון. התגובה הכימית הטבעית הזו משנה את הטעם של היין ואת הארומה הייחודית לו, מה שמוביל בהדרגה לאיבוד המאפיינים המקוריים של היין. קצב החמצון תלוי ברמת החשיפה של היין לחמצן, כך שאיטום מוקפד של הבקבוק עם פקק מתאים לאחר הפתיחה הוא קריטי. גם כמות היין שנשארה בבקבוק יכולה להשפיע על קצב החמצון (פחות יין שווה יותר אוויר).

טמפרטורה ותנאי אחסון

גם טמפרטורת היין משחקת תפקיד מכריע בחיי המדף של הבקבוק הפתוח. טמפרטורות קיצוניות, קרות וחמות כאחד, יכולות להאיץ את תהליך הקלקול. אידאלית, בקבוק יין פתוח יש לאחסן באזור קריר עם טמפרטורה יציבה, הרחק מאור שמש ישיר ומקורות חום. שינויי טמפרטורות תכופים יכולים לגרום ליין להתרחב ולהתכווץ, מה שמאפשר ליותר אוויר לחדור לבקבוק ולהאיץ חמצון.

סוג היין ומאפייניו

סוגים וזנים שונים של יין מגיבים בצורה שונה לחמצון. יינות אדומים חזקים לדוגמא, עם תכולת טאנין גבוה יחזיק לרוב מעמד זמן רב יותר לאחר הפתיחה מאשר יינות לבנים עדינים. חומציות היין, אחוז האלכוהול ושאריות סוכר, משחקים אף הם תפקיד בעמידות היין בפני תהליך החמצון.

גיל היין ושימוש בחומרים משמרים

נהוג להוסיף לעיתים ליינות חומרים משמרים כמו סולפיטים בכדי להאריך את חיי המדף שלהם ולהגן עליהם מפני חמצון וצמיחת בקטריות. עם זאת, היעילות של חומרים אלו פגה לאחר שהבקבוק נפתח. בנוסף, גיל היין בזמן פתיחת הבקבוק יכול להשפיע גם על אורך חייו. יינות ישנים יותר, עלולים להגיב מהר יותר לחמצון.

כמה זמן מחזיק יין לאחר הפתיחה

התשובה תלויה בעיקר בסוג היין. בכלליות, יין אדום יחזיק מעמד כ-3-5 ימים לאחר הפתיחה אם הוא נאטם מחדש ואוחסן כראוי; יין לבן או רוזה מחזיק באורך חיי מדף קצר יותר של כ-2-3 ימים בתנאים דומים; יינות מבעבעים מומלץ לצרוך בתוך 1-2 לאחר הפתיחה ויינות מחוזקים כמו פורט או שרי, מציעים חיי מדף ארוכים יותר לאחר הפתיחה ממספר שבועות ועד למספר חודשים.

איך לאחסן יין פתוח

טווחי הזמנים המומלצים לצריכת יין לאחר פתיחתו אינם חקוקים באבן ותלויים לא מעט גם בדרך בה נאחסן את בקבוק היין הפתוח. אחסון נכון ישמר את איכות היין זמן רב יותר, זאת בעיקר על ידי צמצום החשיפה לאוויר, אור ושינויי טמפרטורה תכופים.

תמיד אטמו את היין הטב עם פקק מתאים. מומלץ להצטייד בפקק איכותי ייעודי שאוטם את הבקבוק בצורה יעילה יותר. יינות פתוחים מכל הסוגים מומלץ לשמור בקירור שמאט את תהליך החמצון והרחק מאור שמש ישיר או אור מלאכותי בהיר. מומלץ לשמור את הבקבוקים עומדים בכדי להקטין את פני השטח של היין שחשופים לחמצן.

איך לזהות יין מקולקל

זיהוי יין שהתקלקל מתבסס על כמה מאפיינים – שינויים בצבע, בריח ובטעם. חמצון יגרום לרוב היינות לשנות את צבעם, בדרך כלל לגוון כהה ועכור יותר. החמצון עלול לגרום ליין גם להריח מעופש, כמו קרטון רטוב, חומץ או אפילו מסיר לק, סימן ברור לכך שהיין התקלקל.

יין מקולקל יאבד לרוב גם את טעמיו הפירותיים וירגיש חמוץ או מר יתר על המידה. יינות מבעבעים שאיבדו את הבעבוע שלהם וקיבלו טעמים שטוחים גם הם עברו את שיאם.

עוד טעימה: איך לנקות כוסות יין ביעילות ובמהירות

חיי המדף של יינות על פי סוג

יין אדום

כמה זמן אפשר לשמור יין אדום פתוח

בקבוק יין אדום פתוח יישמר היטב למשך 3-5 ימים באחסון נכון. טווח זמנים זה יכול להשתנות בהתאם לסוג היין האדום – יין עם גוף מלא וכמויות טאנין גבוהות יותר, כמו קברנה סוביניון, ישרוד זמן רב יותר בפני חמצון לעומת יינות עם גוף קליל יותר כמו פינו נואר.

אחסון נכון של יין אדום לאחר הפתיחה

בכדי להאריך את חיי המדף של יין אדום, הקפידו לאטום מחדש את הבקבוק כראוי לאחר פתיחתו. ניתן להשתמש באביזרים כמו משאבת וואקום ליין בכדי להוציא מהבקבוק אוויר. מומלץ לשמור את הבקבוק באזור קריר, חשוך ויבש, אידאלית במקרר יין או במקרר רגיל בכדי להאט את תהליך החמצון.

סימנים ליין אדום מקולקל

יין אדום פתוח שמתחיל להתקלקל יפגין מספר שינויים בולטים. בין השאר תבחינו בשינויים בצבע, שיהפוך לרוב לכהה יותר עם גוון חום; שינויים בטעמים שעלולים להפוך לחדים או עמומים מדי וגם שינוי בניחוח עם ריחות לא נעימים שמזכירים חומץ ועלולים להתפתח. אם ליין יש טעם שטוח או שאו איבד את המאפיינים המקורים שלו, כנראה ששיאו כבר עבר.

יין לבן

כמה זמן אפשר לשמור יין לבן פתוח

ליינות לבנים ויינות רוזה יש לרוב חיי מדף קצרים יותר לאחר הפתיחה בהשוואה ליינות אדומים. לרוב ניתן ליהנות מיין לבן או רוזה כ-2-3 ימים לאחר הפתיחה. טווח זה יכול להשתנות בהתאם לסגנון היין והזנים הספציפיים. יינות קלילים יותר יאבדו את הרעננות מהר יותר מיינות עם גוף מלא או יינות לבנים מתוקים יותר.

אחסון נכון של יין לבן לאחר הפתיחה

יינות לבנים ורוזה פתוחים יש לשמור במקרר על מנת להאט את תהליך החמצון ולעזור לשמור על הרעננות ועל התכונות המלאות. חשוב גם כאן כמובן לאטום את בקבוק היין עם פקק, עדיף איכותי וייעודי שיאטום את הבקבוק בצורה יעילה יותר ולשקול להשתמש במשאבת וואקום ליין בכדי לשאוב אוויר מהבקבוק בטרם הסגירה.

סימנים ליין לבן מקולקל

יין לבן מקולקל יתחיל לשנות את צבעו לגוון כהה וזהוב יותר. הארומה תהפוך בדרך כלל לשטוחה יותר או חמוצה והטעם אף ישתטח או יתפתח לטעם חד דמוי חומץ. אם מתחילות להיווצר ביין בועיות קטנות אך הוא אינו אמור להיות יין מבעבע, כנראה החלה תסיסה משנית בבקבוק וקלקול.

חיי מדף של זנים שונים

כמה סוגי יין לבן כמו שרדונה למשל, עם חומציות גבוהה יותר, יחזיקו זמן רב יותר לאחר הפתיחה בהשוואה ליינות קלילים יותר כמו פינו גריג'יו. יינות רוזה עם גוף מלא יותר, בדרך כלל אלו עם הצבע העמוק יותר, יהיו לרוב עמידים יותר בנזקי החמצון לעומת יינות רוזה קלילים יותר.

יין מבעבע

כמה זמן אפשר לשמור יין מבעבע פתוח

האתגר הגדול ביותר עם יינות מבעבעים כמו שמפניה, פרוסקו וקאווה, הוא שמירה על הגזים לאחר הפתיחה. איבוד הבועיות המהיר גורם לכך שיינות מבעבעים מומלץ לצרוך עד ל-48 שעות לאחר הפתיחה. לאחר מכן, אפקט הבעבוע מתחיל להיעלם, מה שמשנה את התכונות המקוריות של היין ואת טעמיו.

איך לאחסן יין מבעבע

בכדי לשמר את הבעבוע של היין זמן רב יותר, מומלץ להשתמש בפקק ייעודי ליינות מבעבעים שמתוכננים לשמר לחץ. אחסון היין האטום במקרר חיונית גם כן על מנת להאט את אובדן הגזים.

סימנים ליין מבעבע מקולקל

הסימן הברור ביותר ליין מבעבע שעבר זמנו הוא כמובן אובדן הגזים והבועות. גם הטעם עלול להפוך לשטוח ללא החומציות הבולטת שמאפיינת לרוב יינות מבעבעים.

יין מחוזק

כמה זמן אפשר לשמור יין מחוזק פתוח

ליינות מחוזקים, כמו פורט או שרי, יש לרוב חיי מדף ארוכים משמעותית מיינות אחרים לאחר הפתיחה. תכולת האלכוהול הגבוהה והתוספות השונות משמשים כחומרים משמרים טבעיים. תכונות אלו מאפשרים ליינות מחוזקים לשמור על איכותם לאורך שבועות ולעיתים אף חודשים לאחר פתיחתם, בהתאם לזן הספציפי.

איך לאחסן יין מחוזק

בכדי למקסם את חיי המדף של יינות מחוזקים, אחסנו אותם באזור קריר וחשוך, עדיף במקרר יין או מקרר רגיל. מומלץ לשמור את הבקבוקים עומדים בכדי לצמצם את שטח הפנים שחשוף לאוויר ולהאט את תהליך החמצון. זכרו תמד לאטום את הבקבוק היטב עם פקק איכותי.

סימנים ליין מחוזק מקולקל

אמנם מדובר ביינות מחוזקים שנשמרים לזמנים ארוכים בהרבה, אך גם הם אינם חסינים לקלקול. בין הסימנים ניתן לציין שינוי בצבע לגוון חום, הפחתה בארומה החזקה ושינויים בטעם שהופך לעיתים רבות למתוק מדי או מוגזם.

לסיכום, חיי המדף של יינות פתוחים משתנה משמעותית על פי סוג היין. מיינות לבנים עדינים ויינות מבעבעים ועד ליינות אדומים ויינות מחוזקים. הבנה ויישום של אחסון ראוי לאחר הפתיחה הוא המפתח להנאה מכוס יין במיטבה.

Picture of שירה כץ

שירה כץ

שירה כץ היא אשת תוכן ודיגיטל עם ניסיון עשיר של שנים רבות ברשתות. בין השאר עסקה ביצירת תוכן, שיווק וניהול מדיה חברתית בחברות סטארט אפ ישראליות ובינלאומיות. האהבה של שירה לתוכן קולינרי איכותי ויצירתי והיכולת להתחבר לקהלים רבים הופכים אותה לנכס של ממש בנוף הדיגיטלי המתפתח.
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

ממשיכים לזלול

C/W - בר יין ושוקולד בשוק הפשפשים ביפו

C/W: בר יין ושוקולד חדש בשוק הפשפשים

חדשות האוכל
דורוז - פרויקט אוכל דרוזי בתל אביב

אוכל דרוזי, בתים פתוחים ויין בגליל: אירועים טעימים לבוא האביב

אירועים ופסטיבלים
חוק מכירת יינות לאחר השעה 23:00

אושר חוק מכירת יינות בסופרים לאחר השעה 23:00

חדשות האוכל
איך לנקות כוסות יין עד להברקה

איזו הברקה: איך לנקות כוסות יין בדרך הנכונה

מדריכים וטיפים
פסטיבל היין מטה יהודה 2023

בין הכרמים: פסטיבל היין מטה יהודה 2023 חוגג חצי יובל

אירועים ופסטיבלים
5 מארזי אלכוהול רומנטיים לט"ו באב 2022

ברגע האחרון: 5 מארזי אלכוהול רומנטיים לט"ו באב 2022

חדשות האוכל
וינונה פוראבר חוגגת יום הולדת שנה

וינונה פוראבר של שף אביתר מלכה חוגגת שנה עם ספיישל יין

חדשות האוכל
יריד זמן יין ה-9 בגליל המערבי

זמן יין: פסטיבל יין וקולינריה חגיגי בגליל המערבי

אירועים ופסטיבלים
טבלאות שוקולד של פררו רושה

חדש: שוקולד פררו רושה, שלגון צ'אי, פנקייקים ללא גלוטן ויינות לחג

חדש על המדף
בר חמרמורת חיפה

חמרמורת: בר היין של חמארת תלפיות יוצא לדרך בחיפה

חדשות האוכל
סדרת יינות אודם מבית יקב רקנאטי

יקב רקנאטי משיקים את סדרת כרם אודם מאזורי הגידול הגבוהים בישראל

חדשות האוכל
ההיסטוריה של הרמת הכוסית

לחיים! על ההיסטוריה המפתיעה של הרמת הכוסית

מדריכים וטיפים