כמה זמן מותר לשמור ביצים טרופות במקרר?
קרדיט תמונה – מערכת לזלול
שיתוף

שברתם ביצים לקערה וטרפתם אותן על מנת להכין חביתה, למרוח על בצק בורקס או להוסיף לבלילה לעוגה לשבת אך ברגע האחרון השתנו התוכניות ונותרתם עם ביצים טרופות בקערה. במדריך הבא נבדוק מה משפיע על טריותה של ביצה וכמה זמן אפשר לשמור ביצים טרופות במקרר בבטחה לפני שיש לזרוק אותן לפח האשפה.

עוד טעימה: כמה זמן אפשר לשמור סלט ביצים במקרר?

המדע מאחורי ביצים טריות

טריות הביצים, בעיקר ביצים טרופות, מושפעת ממשחק גומלין עדין בין ביולוגיה לכימיה. כשהביצה שלמה, קליפת הביצה והממברנות מספקות הגנה בפני בקטריות. כאשר אנחנו שוברים ביצה, היא מאבדת את ההגנה הטבעית שלה והופכת מועדת יותר לקלקול וזיהומים.

הדרך לשמר ביצה טרופה עוברת דרך שליטה בטמפרטורה. בקטריות כמו סלמונלה משגשגות בסביבות חמות וקצב התרבותן מאט בסביבות קרות. לכן אחסון ביצים טרופות במקרר הוא חובה בכל מה שקשור לבטיחות מזון. אידאלית, יש לשמור ביצים טרופות בטמפרטורה נמוכה מ-4 מעלות צלזיוס.

בנוסף, חשיפה של ביצים טרופות לאוויר מאיצה את תהליך ההידרדרות באיכותה. כשטורפים ביצים, המעטה המגן שלהן מוסר והחשיפה לאוויר מעלה את הסיכוי לצמיחת בקטריות. לכן יש לאחסן ביצים טרופות בקופסא אטומה בכדי למנוע מגע עם אוויר וגם ספיגת ריחות וטעמים ממזונות אחרים במקרר.

רמת ה-PH של ביצים משחקת גם תפקיד: ביצים טריות הן באופן טבעי מעט חומציות יותר, מה שעוזר לעכב צמיחת בקטריות. ככל שביצה ישנה יותר, כך היא הופכת ליותר בסיסית, מה שהופך אותה ליותר מועדת לקלקול מהיר.

איך לאחסן ביצים טרופות?

כאמור, אחסון ביצים טרופות בצורה נכונה קריטי על מנת להאריך את חיי המדף שלהם, לשמור על איכותן ולוודא שהן בטוחות לצריכה. הנה כמה כללים שיש לעקוב אחריהם.

קירור מיידי

הכניסו את הביצים הטרופות למקרר בהקדם האפשרי. חשיפה ארוכה לטמפרטורת החדש תאיץ את צמיחת הבקטריות ותקצר משמעותית את חיי המדף של הביצים.

שימרו בקופסא אטומה

העביר את הביצים לקופסא אטומה היטב בכדי להגן על הביצים מצמיחת בקטריות מואצת ולמנוע מהן לספוג ריחות וטעמים לא רצויים מאוכל אחר שמאוחסן במקרר.

רשמו תאריך ושעה

כדאי תמיד לרשום על הקופסא או להדביק פתקית עם התאריך והשעה בה הכנסתם את הביצים הטרופות למקרר בכדי לוודא שאתם צורכים אותן בטווח הזמן הבטוח.

הימנעו מזיהום צולב

תמיד הקפידו להשתמש בקופסא נקייה וייעודית לאחסון ביצים. וודאו שהקופסא לא הכילה בשרים נאים או מקורות פוטנציאליים אחרים לזיהום.

עוד טעימה: איך לקלף ביצים קשות במהירות?

כמה זמן מותר לשמור ביצים טרופות במקרר?

אורך חיי המדף של ביצים טרופות משתנה בהתאם לתנאי האחסון שלהן. באחסון בקופסא אטומה במקרר בטמפרטורה של מתחת ל-4 מעלות אפשר לשמור ביצים טרופות עד ליומיים אלא אם יש סימנים לקלקול עוד לפני הזמן הנקוב.

מאחר וביצים רגישות במיוחד לקלקול, חשוב מאוד לסמוך על החושים שלכם – אם לביצים הטרופות יש ריח מוזר, מראה או צבע שהשתנו או מרקם אחר, עדיף להיות על הצד הבטוח ולזרוק את הביצים על מנת להימנע מהרעלות מזון. הקפידו גם לבשל היטב את הביצים הטרופות בכדי להשמיד בקטריות שהתפתחו.

לסיכום, בעזרת אחסון נכון בקופסא אטומה במקרר ושמירה על כללי בטיחות מזון, ניתן להשתמש בביצים טרופות במועד מאוחר יותר. זכרו, כשאתם בספק סמכו על החושים שלכם והעמידו בראש השיקולים את ענייני בטיחות המזון.

המידע המופיע בכתבה הוא למטרות מידע כלליות בלבד ואינו מהווה ייעוץ מקצועי או תחליף לאבחון רפואי. האתר אינו נותן אחריות מכל סוג שהוא, מפורש או משתמע, לגבי הדיוק, המהימנות, ההתאמה או הזמינות של המידע. תמיד היוועצו במומחה רפואי בכדי לקבל ייעוץ מותאם למצבכם האישי. מידע מלא בתנאי השימוש

כתבות בשבילך

חבל לפספס