לזלול - מגזין אוכל ישראלי

חשוב לדעת: כמה זמן מותר לשמור ביצים טרופות במקרר?

אם החלטתם לשמור ביצים טרופות לשימוש מאוחר יותר בבישול או אפייה, חשוב לדעת איך לאחסן אותן בצורה נכונה ולכמה זמן הן בטוחות לשימוש
כמה זמן מותר לשמור ביצים טרופות במקרר?
כמה זמן מותר לשמור ביצים טרופות במקרר?
שיתוף

שברתם ביצים לקערה וטרפתם אותן על מנת להכין חביתה, למרוח על בצק בורקס או להוסיף לבלילה לעוגה לשבת אך ברגע האחרון השתנו התוכניות ונותרתם עם ביצים טרופות בקערה. במדריך הבא נבדוק מה משפיע על טריותה של ביצה וכמה זמן אפשר לשמור ביצים טרופות במקרר בבטחה לפני שיש לזרוק אותן לפח האשפה.

עוד טעימה: כמה זמן אפשר לשמור סלט ביצים במקרר?

המדע מאחורי ביצים טריות

טריות הביצים, בעיקר ביצים טרופות, מושפעת ממשחק גומלין עדין בין ביולוגיה לכימיה. כשהביצה שלמה, קליפת הביצה והממברנות מספקות הגנה בפני בקטריות. כאשר אנחנו שוברים ביצה, היא מאבדת את ההגנה הטבעית שלה והופכת מועדת יותר לקלקול וזיהומים.

הדרך לשמר ביצה טרופה עוברת דרך שליטה בטמפרטורה. בקטריות כמו סלמונלה משגשגות בסביבות חמות וקצב התרבותן מאט בסביבות קרות. לכן אחסון ביצים טרופות במקרר הוא חובה בכל מה שקשור לבטיחות מזון. אידאלית, יש לשמור ביצים טרופות בטמפרטורה נמוכה מ-4 מעלות צלזיוס.

בנוסף, חשיפה של ביצים טרופות לאוויר מאיצה את תהליך ההידרדרות באיכותה. כשטורפים ביצים, המעטה המגן שלהן מוסר והחשיפה לאוויר מעלה את הסיכוי לצמיחת בקטריות. לכן יש לאחסן ביצים טרופות בקופסא אטומה בכדי למנוע מגע עם אוויר וגם ספיגת ריחות וטעמים ממזונות אחרים במקרר.

רמת ה-PH של ביצים משחקת גם תפקיד: ביצים טריות הן באופן טבעי מעט חומציות יותר, מה שעוזר לעכב צמיחת בקטריות. ככל שביצה ישנה יותר, כך היא הופכת ליותר בסיסית, מה שהופך אותה ליותר מועדת לקלקול מהיר.

לעוד מידע חיוני על ביצים באתר ה-FDA

איך לאחסן ביצים טרופות?

כאמור, אחסון ביצים טרופות בצורה נכונה קריטי על מנת להאריך את חיי המדף שלהם, לשמור על איכותן ולוודא שהן בטוחות לצריכה. הנה כמה כללים שיש לעקוב אחריהם.

קירור מיידי

הכניסו את הביצים הטרופות למקרר בהקדם האפשרי. חשיפה ארוכה לטמפרטורת החדר תאיץ את צמיחת הבקטריות ותקצר משמעותית את חיי המדף של הביצים.

שימרו בקופסא אטומה

העביר את הביצים לקופסא אטומה היטב בכדי להגן על הביצים מצמיחת בקטריות מואצת ולמנוע מהן לספוג ריחות וטעמים לא רצויים מאוכל אחר שמאוחסן במקרר.

רשמו תאריך ושעה

כדאי תמיד לרשום על הקופסא או להדביק פתקית עם התאריך והשעה בה הכנסתם את הביצים הטרופות למקרר בכדי לוודא שאתם צורכים אותן בטווח הזמן הבטוח.

הימנעו מזיהום צולב

תמיד הקפידו להשתמש בקופסא נקייה וייעודית לאחסון ביצים. וודאו שהקופסא לא הכילה בשרים נאים או מקורות פוטנציאליים אחרים לזיהום.

עוד טעימה: איך לקלף ביצים קשות במהירות?

כמה זמן מותר לשמור ביצים טרופות במקרר?

אורך חיי המדף של ביצים טרופות משתנה בהתאם לתנאי האחסון שלהן. באחסון בקופסא אטומה במקרר בטמפרטורה של מתחת ל-4 מעלות אפשר לשמור ביצים טרופות עד ליומיים אלא אם יש סימנים לקלקול עוד לפני הזמן הנקוב.

מאחר וביצים רגישות במיוחד לקלקול, חשוב מאוד לסמוך על החושים שלכם – אם לביצים הטרופות יש ריח מוזר, מראה או צבע שהשתנו או מרקם אחר, עדיף להיות על הצד הבטוח ולזרוק את הביצים על מנת להימנע מהרעלות מזון. הקפידו גם לבשל היטב את הביצים הטרופות בכדי להשמיד בקטריות שהתפתחו.

לסיכום, בעזרת אחסון נכון בקופסא אטומה במקרר ושמירה על כללי בטיחות מזון, ניתן להשתמש בביצים טרופות במועד מאוחר יותר. זכרו, כשאתם בספק סמכו על החושים שלכם והעמידו בראש השיקולים את ענייני בטיחות המזון.

קראו עוד על צריכת ביצים נכונה באתר משרד הבריאות

Picture of צחי לנקרי

צחי לנקרי

צחי לנקרי הוא העורך הראשי של מגזין לזלול וזללן לא קטן בפני עצמו. צחי הוא איש תוכן וקידום אתרים ותיק וקונדיטור בוגר בית הספר דנון חובב מתוקים בהווה ובעתיד. כיום, צחי מתגורר בתל אביב וזולל מכל הבא ליד עם חברי המערכת. במגזין האוכל הוא משלב בין אהבתו לאפייה ובישול לבין יצירת תוכן קולינרי מקורי ומועיל שממתיק ומעשיר את הרשת
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

ממשיכים לזלול

טעויות בבישול ביצים קשות

5 טעויות בהכנת ביצים קשות שכולם עושים

מדריכים וטיפים
פסטיבל העגבנייה של שוק האוכל ריחות וטעמים

אדום אדום: מה יש לזלול בפסטיבל העגבנייה הראשון של ישראל?

אירועים ופסטיבלים
איך לבדוק אם ביצה טרייה או מקולקלת?

אחת ולתמיד: איך יודעים אם ביצה טרייה או מקולקלת

מדריכים וטיפים
איך לאחסן ביצים במקרר

אחת ולתמיד: זו הדרך הבטוחה לאחסן ביצים במקרר

מדריכים וטיפים
ביצים קשות שמתקלפות בקלות

אחת ולתמיד: זו הסיבה שביצים קשות לא מתקלפות בקלות

מדריכים וטיפים
איך מכינים ביצים קשות בנינג'ה גריל

איך להכין ביצים קשות בנינג'ה גריל ללא מאמץ

מדריכים וטיפים
איך להכין ביצה מקושקשת מושלמת

באנו לפנק: איך להכין מקושקשת רכה ואוורירית כמו ענן

מדריכים וטיפים
פסטיבל אגז בנדיקט במלון וולדורף אסטוריה ירושלים

ביצים ביצים: פסטיבל אגז בנדיקט במלון וולדורף אסטוריה

אירועים ופסטיבלים
פסטיבל השקשוקות של בנדיקט 2022

ביצים ביצים: פסטיבל השקשוקות של בנדיקט חוזר

אירועים ופסטיבלים
להוסיף ביצים קשות למים קרים או רותחים?

ביצים קשות מושלמות: מתי צריך להוסיף את הביצים למים?

מדריכים וטיפים
איך למנוע מביצה להתפוצץ בבישול

בלי טעויות: איך לבשל ביצה קשה שלא תתפוצץ?

מדריכים וטיפים
למה חביתה נדבקת למחבת ואיך למנוע זאת

החביתה שוב נדבקת למחבת? זה מה שאתם עושים לא נכון

מדריכים וטיפים