לזלול - מגזין אוכל ישראלי

שוברי המיתוסים: ביצה עם חלמון כתום טריה יותר?

חלמון ביצה כתום ובוהק תמיד נותן תחושה של טריות ואיכות ומעורר ביתר שאת את בלוטות הטעם, אך האם מדובר במיתוס בלבד? יצאנו לבדוק
חלמון ביצה כתום בריא יותר?
חלמון ביצה כתום בריא יותר?
שיתוף

שברתם פעם ביצה רק בכדי לגלות חלמון כתום להפליא עם צבע חי, חד וכמעט בוהק? בזמן שרובנו רגילים לקבל את החלמון הצהוב החיוור, חלמונים כתומים נראים מסקרנים ומפתחים דיון בקרב חובבי בריאות ואוהבי ביצים בכללי. אז מה הופך את החלמון הזה לשונה ויותר שוב, האם ביצים עם חלמון כתום בריאות יותר עבורכם?

בעולם בו הערכים התזונתיים של האוכל שלנו נבדקים בקפידה, הבנה של ההבדל בין החלמון הצהוב הסטנדרטי לזה הכתום היא לא רק עניין של סקרנות אלא גם של בריאות. בפוסט הבא נבדוק את המדע מאחורי צבע החלמון, ההשלכות התזונתיות והמיתוסים שסובבים את החלמונים.

עוד טעימה: המרכיב הפשוט שישדרג לכם את המקושקשת בבוקר

איך נקבע צבע החלמון בביצה?

צבע חלמון הביצה יכול להגיע בשלל גוונים, מהצהוב החיוור ועד הכתום העמוק. אבל מה בדיוק גורם להבדל בצבע? הסיבה נטועה בעיקר בתזונה של התרנגולת. תרנגולות שאוכלות מזון טבעי, איכותי ועשיר בקרוטנואידים יטילו לרוב ביצים עם חלמון כהה יותר בגוון כתום. בהתאם, תזונה שחסרה את רכיבים אלו תגרום להטלת ביצים עם חלמון בהיר יותר.

עם זאת, חשוב להבין שבעוד שצבע החלמון יכול להיות מושפע מתזונת התרנגולת, הערך התזונתי הכולל של ביצים, במובן של כמות חלבונים ושומנים, נשארת יחסית דומה, ללא קשר לצבע. ישנם מספר מחקרים שמצביעים על הבדלים קטנים לטובת ביצים עם חלמון כהה יותר בחלק מהחומרים המזינים כמו אומגה 3 וויטמינים מסוימים, אך הבדלים אלו לא משפיעים משמעותית על הערכים הכלליים.

עוד טעימה: ביצים קשות מושלמות – מתי להוסיף את הביצים למים?

אז מה ההבדל בין חלמון צהוב לכתום?

בזמן שתזונת התרנגולת יכולה להשפיע על נוכחותם של רכיבים מסוימים בביצים ולהוביל לשינויים בצבע החלמון, ההבדל התזונתי הכולל בין ביצים עם חלמון צהוב או חלמון כתום הוא יחסית מינורי, אלו ואלו מכילים חלבונים ושומנים מועילים לצד מינרלים שונים.

כמה מחקרים שנערכו לאורך השנים מצאו שחלמון כהה יותר יכול להכיל רמות גבוהות יותר של רכיבים תזונתיים מסוימים כמו לוטאין וזאקסנטין, נוגדי חמצון שתורמים לצבע החלמון וידועים ביעילותם בשיפור בריאות העין והורדת הסיכון ללקות במחלות עיניים תלויות גיל, אך כאמור ההבדלים נותרים יחסית זניחים.

מה יותר טוב - חלמון ביצה כתום או צהוב?
מה יותר טוב – חלמון ביצה כתום או צהוב?

עם כל הכבוד לצבע המפתה, חשוב להדגיש שלא כל חלמון כתום מצביע על ביצה בריאה יותר שמגיעה מגידול אורגני איכותי. אמנם הצבע יכול לרמוז על דיאטה מגוונת של התרנגולות אבל לא אוטומטית אומר שהביצה היא אורגנית או עדיפה בהרבה מבחינה תזונתית. ביצים מקבלות תקן אורגני על סמך מספר גורמים, כולל תנאי המחיה של התרנגולות והיעדר חומרים סינתטיים במזון שהן צורכות.

ביצים עם חלמון כתום גם לא תמיד מגיעות מתרנגולות שגדלו במרעה חופשי עם גישה לתזונה טבעית, גם תרנגולות שגדלות בכלובים יכולות לקבל תזונה עשירה בקרוטנואידים, מה שיוביל לצבעים דומים.

לסיכום, בעוד ביצים עם חלמון כתום יכולות לרמוז על תזונה עשירה של התרנגולות בקרוטנואידים ולהציע לכאורה כמות גבוהה במעט של רכיבים תזונתיים מסוימים, מדובר בהבדלים זניחים שאינם משפיעים על הערכים הכלליים. אמנם ביצים עם חלמון כתום ימשיכו להראות לרבים אטרקטיביות יותר, אך אין צורך לחשוש גם מהחלמון הצהוב, הישן והטוב.

איך אתם אוהבים את הביצים שלכם? יש לכם טיפ מנצח לביצת עין מושלמת? שתפו אותנו ואת הזללנים בתגובות.

Picture of צחי לנקרי

צחי לנקרי

צחי לנקרי הוא העורך הראשי של מגזין לזלול וזללן לא קטן בפני עצמו. צחי הוא איש תוכן וקידום אתרים ותיק וקונדיטור בוגר בית הספר דנון חובב מתוקים בהווה ובעתיד. כיום, צחי מתגורר בתל אביב וזולל מכל הבא ליד עם חברי המערכת. במגזין האוכל הוא משלב בין אהבתו לאפייה ובישול לבין יצירת תוכן קולינרי מקורי ומועיל שממתיק ומעשיר את הרשת
3 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

ממשיכים לזלול

טעויות בבישול ביצים קשות

5 טעויות בהכנת ביצים קשות שכולם עושים

מדריכים וטיפים
פסטיבל העגבנייה של שוק האוכל ריחות וטעמים

אדום אדום: מה יש לזלול בפסטיבל העגבנייה הראשון של ישראל?

אירועים ופסטיבלים
איך לבדוק אם ביצה טרייה או מקולקלת?

אחת ולתמיד: איך יודעים אם ביצה טרייה או מקולקלת

מדריכים וטיפים
איך לאחסן ביצים במקרר

אחת ולתמיד: זו הדרך הבטוחה לאחסן ביצים במקרר

מדריכים וטיפים
ביצים קשות שמתקלפות בקלות

אחת ולתמיד: זו הסיבה שביצים קשות לא מתקלפות בקלות

מדריכים וטיפים
איך להוריד נפיחות בבטן

איך להוריד נפיחות בבטן: 6 מאכלים להקלה מיידית

מדריכים וטיפים
איך מכינים ביצים קשות בנינג'ה גריל

איך להכין ביצים קשות בנינג'ה גריל ללא מאמץ

מדריכים וטיפים
איך להכין ביצה מקושקשת מושלמת

באנו לפנק: איך להכין מקושקשת רכה ואוורירית כמו ענן

מדריכים וטיפים
פסטיבל אגז בנדיקט במלון וולדורף אסטוריה ירושלים

ביצים ביצים: פסטיבל אגז בנדיקט במלון וולדורף אסטוריה

אירועים ופסטיבלים
פסטיבל השקשוקות של בנדיקט 2022

ביצים ביצים: פסטיבל השקשוקות של בנדיקט חוזר

אירועים ופסטיבלים
להוסיף ביצים קשות למים קרים או רותחים?

ביצים קשות מושלמות: מתי צריך להוסיף את הביצים למים?

מדריכים וטיפים
איך למנוע מביצה להתפוצץ בבישול

בלי טעויות: איך לבשל ביצה קשה שלא תתפוצץ?

מדריכים וטיפים