5 ירקות שכדאי לשתול ולגדל בבית באביב

האביב עוד רגע כאן והטמפרטורות הנוחות יחסית מספקות תנאים מעולים לשתילה וגידול איכותי של ירקות בגינה הביתית. בחרנו 5 אופציות מובילות
ירקות שכדאי לשתול ולגדל באביב - חציל
ירקות שכדאי לשתול ולגדל באביב - חציל
שיתוף

חודש מרץ כבר כאן וסימני האביב כבר בפתח. הטמפרטורות מתחילות לעלות אט אט, מזג האוויר מתייצב ומתחמם ושעון הקיץ ממתין ממש מעבר לפינה בסוף החודש. העונה הזו מהווה בין השאר הזדמנות מושלמת לחובבי גידול הירקות הביתי להתחיל בנטיעות האביב.

בפוסט הבא נמליץ על 5 ירקות שכדאי לשתול במהלך חודש מרץ האביבי שישגשגו ויפרחו בתנאי האקלים של חילופי העונות ויניבו תבואה נאה.

5 ירקות שכדאי לשתול בחודש במרץ

עגבניות

עגבניות הן אחת האפשרויות הפופולריות ביותר לגידול ביתי וחודש מרץ נחשב כחודש מעולה לשתילת עגבניות.. אמנם בוטנית עגבנייה נחשבת פרי, אבל בואו, כולנו יודעים איך אנחנו מתייחסים אליה באמת.

גידול עגבניות באביב
גידול עגבניות באביב

למה לשתול עכשיו?

חם מספיק לנביטת זרעי העגבנייה
עונת גידול ארוכה בפתח

איך לגדל?

מומלץ להתחיל ולגדל עגבניות בתוך הבית לפני שאתם מעבירים אותו לאדמה בגינה, זאת בכדי לסייע בהסתגלות לאקלים ולשינויים העונתיים בתקופה זו.

שתלו את שתילי העגבניות מיד לאחר המערכת החורפית הרצינית האחרונה של החורף, כשהאדמה מתחילה להתחמם. הקפידו לשתול את העגבניות באדמה מנוקזת היטב באזור עם שמש מלאה, השקו באופן קבוע והשתמשו בכלובים או יתדות בכדי לתמוך בצמיחה. השתמשו בדשן לצמיחה בריאה.

מתי קוטפים?

יש לקטוף עגבניות כשהן מגיעות לצבע מלא ומלא חיים וכשהן מעט רכות למגע, בדרך כלל 60-80 יום לאחר השתילה, תלוי בזן, במיקום השתיל ובתנאי הגידול

מלפפונים

מלפפונים גדלים נפלא בטמפרטורות של חודש מרץ. בגינה שלנו אנחנו מקפידים שיהיה להם מספיק מקום להתפשט ולקבל אור שמש מלא, תנאים הכרחיים לגידולם. יש להקפיד על השקיה קבועה של המלפפונים, במיוחד כשהטמפרטורות מתחילות לעלות.

גידול מלפפונים באביב
גידול מלפפונים באביב

למה לשתול עכשיו?

תנאי גידול אידאליים באביב
צמיחה מהירה לקציר מוקדם

איך לגדל?

שתלו את זרעי המלפפון ישירות בקרקע באזור עם הרבה שמש ואדמה לחה ומנוקזת היטב. מלפפונים מעדיפים חום, לכן מומלץ לחכות עד סיום מערכות הגשמים ותחילתו של האביב, לקראת סוף חודש מרץ בדרך כלל. מומלץ לספק תמיכה לטיפוס הצמח ולהוסיף חיפוי קרקע כמו קש לשמירה על הלחות.

מתי לקטוף?

קטפו מלפפונים כשהם מגיעים לגודל בינוני, מפתחים מרקם מוצק וצבע ירוק עז. לרוב מדובר בשלב מוקדם יותר, לפני שהמלפפונים מגיעים לגודלם המקסימלי. הקטיף המוקדם מונע מצבים שהמלפפונים אינם פריכים מספיק ומרירים מדי, בדרך כלל 50-70 יום לאחר השתילה.

מתכון לצזיקי קלאסי עם מלפפונים ויוגורט

פלפלים

שתילה של פלפלים בחודש מרץ תורמת לניצול מלא של יתרונות מזג האוויר החם ומכינה את הבמה לקציר שופע במיוחד. פלפלים משגשגים כשהם נשתלים לאחר המערכת החורפית האחרונה, כשהם יכולים להתחמם להם במלוא תפארתה של השמש הישראלית. פלפלים דורשים השקיה קבועה ואדמה מנוקזת היטב בכדי למנוע הצטברות מים.

גידול פלפלים באביב
גידול פלפלים באביב

למה לשתול עכשיו?

מזג אוויר חם הוא אידאלי להנבטה של פלפלים.
שעות שמש ארוכות מעודדות צמיחה מוגברת.

איך לגדל?

התחילו לגדל את הפלפלים בתוך הבית ושתלו אותם לאחר מכן באזור שטוף שמש ובאדמה מנוקזת היטב לאחר המערכת החורפית הגדולה האחרונה. פלפלים זקוקים לאדמה חמה בכדי לשגשג ולהניב תוצרת טובה ואיכותית.

מתי לקטוף?

קטפו את הפלפלים כשהם מוצקים למגע וצבעם התפתח לחלוטין, בין אם לצבע ירוק, אדום, צהוב או כתום, בהתאם לזן. תהליך זה לוקח לרוב כ-60-90 יום לאחר השתילה.

חצילים

גידול חצילים יכול להיות מתגמל במיוחד, בעיקר אם מתחילים לגדלם בחודש מרץ. חצילים אוהבים חום, לכן שתילה שלהם בחודש מרץ יכול לאפשר להם לגדול ולהתפתח במהלך חודשי הקיץ החמים. חשוב להקפיד על מיקום השתיל באזור שטוף שמש בגינה באדמה לחה באופן קבוע.

ירקות שכדאי לשתול ולגדל באביב - חציל
ירקות שכדאי לשתול ולגדל באביב – חציל

למה לשתול עכשיו?

צמחים שאוהבים חום ומושלמים לאביב הישראלי החמים
מספיק זמן להתפתח לפני שיא הקיץ

איך לגדל?

שתלו חצילים באזור עם שמש מלאה לאחר המערכת החורפית האחרונה. הקפידו לשתול את החצילים ובאדמה איכותית ומנוקזת היטב. השתיל משגשג בתנאי אקלים חמים ודורש לחות קבועה. השתמשו בחיפוי קרקע כמו קש בכדי לשמור על השורשים לחים ולא חמים מדי.

מתי לקטוף?

אספו את החצילים כשקליפה הופכת למבריקה והמרקם מוצק אך מגיב מעט למגע. החציל יהיה לרוב כבד יחסית לגודלו כשהוא מוכן לקטיף, כ-70-90 יום לאחר השתילה.

איך להכין חציל על הגז – המדריך למתחילים

עלים ירוקים (תרד/קייל)

עלים ירוקים כמו קייל או תרד מושלמים לשתילה בחודש מרץ, כשהטמפרטורות הנוחות יחסית מספקות תנאים אידאליים לצמיחה. עלים ירוקים אלו גדלים במהירות, מה שמאפשר מספר סבבי קציר לאורך האביב, עד שהטמפרטורות מזנקות מעל 24-25 מעלות באופן קבוע.

גידול עלים ירוקים באביב
גידול עלים ירוקים באביב

למה לשתול עכשיו?

הטמפרטורות הנוחות יחסית של חודש מרץ טובות להנבטה
סבבי צמיחה מהירים לקציר אביב מוקדם

איך לגדל?

שתלו את העלים הירוקים ישירות באדמה מנוקזת היטב באזור עם שמש חלקית בימים חמים יותר ומלאה בימים קרירים. הם יכולים לעמוד במערכות קרות אך מעדיפים טמפרטורות ממוצעות של עד 24 מעלות לערך. בימים חמים יותר יש להגן על העלים עם הצללה או חיפוי קרקע.

מתי לקטוף?

מומלץ לקטוף את עלי התרד או הקייל כשהם רכים וגדולים מספיק לאכילה, בדרך כלל 30-45 יום לאחר השתילה לתרד או 55-70 יום לקייל. הקפידו לקטוף עלים מהקצוות החיצוניים בכדי לעודד צמיחה נוספת.

יש לכם טיפים וחוויות גינון משלכם לשתף? שאלות, הערות והארות? ספרו לנו ולזללנים למטה בתגובות.

מערכת לזלול

מערכת לזלול

כתבי המערכת הם זללנים מלאי תשוקה לכל מה שטעים. כמי שמאמינים בכוחו של האוכל לחבר בין אנשים וליצור זיכרונות בלתי נשכחים, הצוות נחוש לשתף עם הקוראים את אהבתו לאין ספור טעמים. ממדריכים וטיפים לבישול ואפייה למתכונים מעוררי תיאבון. מחדשות קולינריות מסביב לעולם ועד לאירועים ולטרנדים הקולינריים שאסור לפספס