הכל דבש? מצב הדבורים בעולם מדאיג את המומחים

מצב הדבורים בעולם בשנים האחרונות מביאה ארגונים מכל העולם להתגייס למגוון יוזמות בכדי להציל את החרקים החיוניים להישרדות המין האנושי כולו.
משבר הדבורים בעולם מחריף
משבר הדבורים בעולם מחריף | תמונה: מערכת לזלול
משבר הדבורים בעולם מחריף
משבר הדבורים בעולם מחריף | תמונה: מערכת לזלול

ראש השנה שוב כאן אך המוצר שמסמל אותו יותר מכבר – דבש הדבורים, הופך עם השנים לקשה יותר לייצור ושיווק בעקבות ההכחדות המסיביות של אוכלוסיית הדבורים ברחבי העולם. חודש ספטמבר הוא גם החודש הרשמי למודעות למצב הדבורים ולהשפעתן על הסביבה ועל חיינו.

כבר יותר מעשור שהמדענים מתריעים מפני התופעה שנקראת "הפרעת התמוטטות המושבה" (Colony collapse disorder) במסגרתה נצפתה תמותה חריגה במיוחד של מושבות דבורי דבש כשבכל שנה יותר משליש מהמושבות נמחקות לחלוטין במהלך החורף – זאת מאחר שהדבורים הפועלות פשוט לא חוזרות לכוורות וכתוצאה מכך אלו לא יכולות לשרוד.

הדבורים ממלאות תפקיד קריטי בהאבקת מגוון רב של צמחים מאכל שהאדם תלוי בהם, במיוחד במדינות עניות. על פי דו"ח הארגון למזון וחקלאות של האו"ם, דבורי הדבש אחראים להאבקה של 71 זנים מתוך 100 מאכל. 71 הזנים הללו מהווים יותר מ-90 אחוז מסך המזון בעולם. מזונות כמו תפוחים, אבוקדו, בצל, קפה, עגבניות, ענבים ועוד ועוד.

העובדה הזו מעמידה את משבר העלמות הדבורים כמסוכן לא רק להן אלא גם לכלכלה העולמית ולאנושות בכלל
במדינות רבות מנסים להיאבק בתופעה העולמית של העלמות הדבורים בעזרת יוזמות שונות, חינוכיות, טכנולוגיות ופוליטיות מאחר והתופעה פוגעת לא רק בדבורים עצמן אלא גם בחקלאות העולמית, בייצור המזון, בפרנסה של רבים וביציבות המדינית והפוליטית בכלל.

עוד טעימה: מה עדיף – דבש או סילאן?

ניו זילנד – הכל מתחיל בחינוך

ניו זילנד הכריזה על חודש ספטמבר על חודש המודעות לדבורים, חודש שאמור להעלות את המודעות לחשיבות החרק הקטן לביטחון התזונתי העולמי, לכלכלה, לסביבה ולמגוון הביולוגי.

הקמפיין החינוכי קורא לאזרחים לחנך עצמם בנושא השפעתם של חומרי הדברה ושינויי אקלים על התדלדלות אוכלוסיית הדבורים והוא כולל תחרויות ופרסים הניתנים למי שיגדלו בגינותיהם צמחים ידידותיים לדבורים וישתמשו בחומרי הדברה אלטרנטיביים שאינם מזיקים לדבורים.

יכולות ההאבקה של הדבורים מסייעות להאבקה של רוב צמחי הפרא וליותר מ-35% מכמות יבול המזון המיוצר ברחבי העולם. מחסור בדבורים משמעותו יכולת מוגבלת של סיפוק יבול המזון.

"אנחנו רוצים להעלות את המודעות לחשיבות הקריטית של דבורים לסביבה, שרשרת המזון והכלכלה של ניו זילנד וללמד את האזרחים כמה פעולות פשוטות שכולם יכולים לבצע כדי לשפר את בריאות הדבורים. למשל, לכסח פחות את הדשא שלכם, שמהווה מקור מזון מעולה לדבורים, יכול להביא לשינוי מהותי.", אומרת קרין קוס, מנכ"לית הארגון שמאחורי היוזמה "Apiculture New Zealand.

מספר הדבורים ברחבי העולם יורד בצורה עקבית כבר שנים, בניו זילנד לבדה כמות הכוורות יורדת בכל שנה בכ-10 אחוזים. רק בשנת 2018 יותר מ-40% מהמושבות של דבורת הדבש הוכחדו.

על פי ארגון המזון והחקלאות של האו"ם, חומר ההדברה ניאוניקוטינואיד אחראי לתסמונת התמוטטות המושבות שגורמת להיעלמותן. גם לטמפרטורות שעולות בקביעות בעקבות שינויי האקלים יש חלק במצב מאחר שחום קיצוני יכול לשבש את האותות המועברים מהפרחים לדבורים.

"דבורים נמצאות תחת איום גדול מהאפקט המשולב של שינויי אקלים, חקלאות אינטנסיבית, שימוש בחומרי הדברה וזיהום. העלמות הדבורים ושאר חרקים מאביקים תגרום גם להעלמות של מוצרים כמו קפה, תפוחים, שקדים, עגבניות, קקאו ועוד אין ספור יבול שמסתמך על האבקה", אמר מנכ"ל הארגון, חוזה גרזיאנו דה סילבה ביום הדבורה העולמי בחודש מאי.

מוטארה, זימבבואה – עיר מקלט

אחת המדינות שסובלות במיוחד מהתדלדלות של אוכלוסיית הדבורים היא המדינה האפריקאית זימבבואה שם שינויי האקלים, מזיקים שונים, אובדן שטחי מחייה ראויים וניהול כושל של מושבות דבורים מובילים את דבורי הדבש לסף הכחדה.

הנושא במדינה האפריקאית קריטי במיוחד מאחר שהדבורים מספקים במדינה תזונה והכנסה ליותר מ-50 אלף מגדלי דבורים וההאבקה תורמת חלק גדול בטיוב המזון וגיוונו.

כמה ממומחי גידול הדבורים הגדולים בזימבבואה לקחו על עצמם לאחרונה את המשימה כבדת המשקל של הצלת הדבורים במדינה מהכחדה. הם עושים זאת על ידי הקמה של מקלט לדבורים באזור הררי וגבוה במזרח זימבבואה.

הכוורות מוקמו מתחת לעצי שיטה באזור מבודד בהר ליד העיר מוטארה, מה שנותן לדבורים הזדמנות לאסוף נקטר ולהאביק את האזורים מסביב. מעבר לכך, הדבורים מגנות גם על העצים מציידים שמציתים שרפות באזור, זאת מאחר שדבורים אפריקאיות נוטות לתקוף פולשים כשהן מזהות שאלו גורמים נזק לצמחייה ברדיוס של 10 מטר מהן.

"הקמנו מחסה לדבורים ואנחנו מספקים להם כוורות סטנדרטיות לחיות בהן. אנחנו ממקמים את הכוורות קרובות אחת לשנייה בכדי לאפשר ניהול מושבה קל יותר. הכוורות ממוקמות באזורים שלא מסתמכים רבות על שימוש בחומרי הדברה בכדי לצמצם את ההשפעה הרעילה שלהם על הדבורים ובכך גם לספק לשווקים דבש נקי מכימיקלים וחומרי הדברה.", אומר ישמעאל סיטול, מייסד היוזמה.

בטרם מוטארה הפכה לעיר מפותחת, דבורים וחיות פרא הסתובבו באזור בחופשיות. ככל ששטחי המחיה של הדבורים הצטמצמו לטובת מגורים ותעשייה, הצורך במקלט לדבורים גדל מאחר הדבורים נאלצו להתיישב על גגות וארובות ולא שרדו עקב כמויות הכימיקלים.

מקלט הדבורים משמש גם להדרכה מעשית בניהול מושבות דבורים ומתפקד כנוסף כמרכז תיירים אקולוגי. המקלט גם מספק דבש טרי ומוצרים לכוורת וגם מסייע בהעברת נחילים וכוורות מהעיר אל מקלט הדבורים.

גם באתיופיה ההשפעה של משבר הדבורים מדאיג את השלטונות, האקלים והסביבה באתיופיה מתאימים במיוחד לתעשיית הדבש עם הערכות ייצור של יותר מ-500 אלף דבש בשנה במחיר תחרותי, אך לעת עתה המדינה מפיקה דבש הרבה מתחת לפוטנציאל – כ-60 אלף טון בשנה.

על פי ארגוני איכות סביבה במדינה, שיקום היערות במדינה הוא אחד מגורמי המפתח להעלאת תפוקת הדבש. שיקום נרחב ייצור סביבת מחייה טובה לדבורים, האבקה יעילה יותר וייצור כמויות גדולות יותר של דבש בכמות תעשייתית.

ההערכות של הארגונים מדברות על יותר מ-7,000 זני צמחים בסכנת הכחדה שיכולים לסייע בהפקת דבש איכותי על ידי הדבורים בכל המדינה. מעבר לכך, השימוש בחומרי הדברה מיושנים ומזיקים והמחסור בטכנולוגיות לרדיית דבש, פוגעים גם הם ביכולות הייצור.

הארגונים מקווים שהפעולות האלו יסייעו גם לענפים חזקים אחרים באתיופיה הזקוקים להאבקה ועלולים להיפגע מההעלמות הדבורים, כמו תעשיית הקפה, הפירות והירקות.

טוניסיה – על מים ודבורים

ההתחממות הגלובלית נותנת אותותיה במדינות צפון אפריקה, בעיקר בכל מה שקשור לחקלאות. דו"ח שהתפרסם בטוניסיה בשנת 2016 ע"י הארגון למזון וחקלאות חוזה שהבצורת במדינה יכולה לדלל את מאגרי המים במדינה ביותר מ-30 אחוז בעשור הקרוב.

הארגון מאמין שהמצב יוביל להתדלדלות משמעותית של הצמחייה במדינה וכתוצאה מכך ירידה במספר החרקים המאביקים כגון דבורים.

על פי הערכות של הארגון הלאומי לקידום השקעות בחקלאות, בשנה שעברה עבדו במדינה יותר מ-12 אלף כוורנים. על מנת להבטיח את עתידם, הממשלה הטוניסאית מעודדת סטארטאפים טכנולוגיים לפתח פתרונות שיתמודדו עם האפקטים של ההתחממות הגלובלית על המדינה.

בין החברות שנענו לאתגר אפשר למצוא את חאלד בושוצ'ה, מנכ"ל חברת IRIS Technologies שפיתח את מה שהוא מגדיר מערכת מיזוג לכוורות.

את המערכת שנקראת "Smart Bee", החל חאלד לפתח בעקבות מצבו של אביו. "אבי הוא כוורן ובחורף האחרון איבדנו הרבה דבורים בגלל הלחות הגבוהה וכך חשבתי על לבנות מערכת מיזוג אוויר לכוורת". בעזרת מימון של 30 אלף דולר הוא פיתח את המכשיר האלקטרוני שמנטר את הדבורים באופן יום יומי ושולח לחקלאים עדכונים ישירות לסמארטפון.

המערכת התקבלה בהתלהבות בקרב החקלאים עם מכירות של יותר מ-50 אלף דולר בשנה שעברה. "ייצור הדבש לא היה אותו דבר לפני השימוש במכשיר, זה לא היה מאורגן, לא ידעתי כמה דבש הדבורים מסוגלות לייצר ועם המכשיר הכל הפך יותר פשוט", אמר כוורן מקומי.

בשנת 2018 הצהיר הבנק העולמי כי צריכת המים בצפון אפריקה עולה ביותר מחצי על כמות המים הזמינה. מפתח התוכנה יאסר בואוד פיתח פתרון להתמודדות עם הבעיה עם טכנולוגיה לחיסכון במים לחקלאים שמשרתת כיום כבר מאות חקלאים בטוניסיה.

הפתרון הטכנולוגי מורכב מחיישנים אלקטרוניים המחוברים למשאבות מים וממוקמים באדמה בה נשתלים הצמחים. משם המידע נשלח לטלפונים החכמים. לטענתו, הפתרון הצליח להביא לחיסכון של יותר מ-50 אחוז אצל חלק מהחקלאים.

במשרד החקלאות הטוניסאי מתגאים בפרויקט וטוענים שהסטארטאפים מספקים פתרונות ורעיונות שמסייעים רבות להתגבר על בעיות מהותיות הנובעות מהניצול הנרחב של אדמות ומקורות מים.

ארה"ב – דבורים על הבר

פרויקט מיוחד ומפתיע להצלת הדבורים מגיע ממזקקת Aberfeldy המשווקת ויסקי סינגל מאלט סקוטי פופולרי באותו שם כבר יותר מ-100 שנה.

החברה החלה בשיתוף פעולה עם הארגון Bee Informed Partnership הפועל להעלאת המודעות לבעיית הדבורים על מנת להגביר את השימוש של מיקסולוגים וברמנים במרכיבים ברי קיימא ולשפר את המודעות לגבי הירידה באוכולסיית הדבורים בכל העולם.

הפרויקט, שהוקם לכבוד חודש הדבש הלאומי, מעודד כוורנים וברמנים לנטוע ולתחזק גינות עירוניות מלאות בפרחים, ירקות ועשבי תיבול שמתפקדים בנוסף גם כאזורי מקלט לדוברים. הרווח כמובן הוא כפול, הברמנים זוכים להוסיף מרכיבים טריים ומקומיים כמו נענע ובזיליקום לקוקטיילים והכוורנים יכולים לתחזק מקלט לדבורים בכדי להמשיך ולחקור את בריאותן.

"דבורים חשובים במיוחד לחקלאות, דבורי הדבש הם מרכיב חיוני ביכולת שלנו לקבל פירות, ירקות ואגוזים מזינים ברמה גבוהה. אנחנו מעריכים את אברפלדי שתומכים במשימה שלנו ונרגשים מאוד מהפרויקט", אמר ג'ף ויליאמס, נשיא BIP.

זהו לא הנסיון הראשון של אברפלדי להעלאת המודעות למשבר הדבורים המתמשך. "יצרנו את תוכניות החביות והדבורים כדי לעזור לכוורנים מקומיים ולהגן על היצורים הקטנטנים שעושים כל כך הרבה למען הסביבה שלנו, במיוחד לאור המידע שמראה על עלייה חדה במקרה המוות של דבורים. אנחנו גאים להציג את הפרויקט החדש השנה מאחר והוא מספק לאברפלדי הזדמנות נוספת להעלות את המודעות למטרה החשובה הזו", אמר אלקו אזקטה, מנהל מוצר בחברת בקרדי, לה שייך המותג אברפלדי

בנוסף לתוכניות החדשות, אברפלדי תרמה סכום של 10 אלף דולר ל-BIP בכדי לתמוך בכוורנים ובמחקר. "כל כך הרבה מהסיפור של אברפלדי נטוע בעושר הדבש שלנו שמהווה מרכיב מרכזי בכל כך הרבה מהקוקטיילים שלנו.", הוסיף אזקטה.

את הקוקטייל הרשמי של הפרויקט יהיה אפשר למצוא בברים ברחבי ארה"ב, מלוס אנג'לס וניו יורק ועד מיאמי, שיקגו ודאלאס. ניתן גם להזמין קופסא עם מרכיבים לקוקטייל מהאתר.

השנה, לאור התפרצות מגפת הקורונה, שבוע הדבורים יתקיים במתכונת שונה. במקום גיוס תרומות תינטע החברה 30 מ"ר של אזור מחיה לדבורים על כל קוקטייל שיימכר. בנוסף, לראשונה יוכלו המשתתפים להכין קוקטייל משלהם בבית עם המרכיבים של החברה והדבש המקומי.

"היכולת להשתתף ביוזמה מהבית תגרום להרבה יותר אנשים להשתתף בה וזו המטרה שלנו מלכתחילה. דבורים נחוצות כל כך לסביבה ועומדות בפני אתגרים עצומים – אם זה התמוטטות המושבות, חומרי הדברה, אבדן אזורי מחיה בגלל פיתוח יתר. לכן היוזמה השנה מוכוונת לפיתוח אזורי מחייה בכדי לפצות על האבדן הזה.", אמר מנהל המזקקה, ריאן כריסטיאנסן.

להציל דבורים זה טעים

יוזמה נוספת שהחלה בחודש הדבש הבינלאומי היא שיתוף פעולה בין מועצת הדבש לבין חברת Frönen Paleo Nice Cream המייצרת גלידות ללא חלב. במסגרת התכנית Honey Saves Hives יתרמו החברות רווחים ישירות למחקר על בריאות הדבורים כולל לפרויקט Project Apis m., פרויקט ללא מטרות רווח למען הדבורים הגדול בארה"ב.

הקינוחים הקפואים של נייס קרים הם למעשה גלידות ללא חלב עם בין 4 ל-6 מרכיבים בלבד, ביניהם דבש. בין הטעמים: וניל מדגסקר, תות, עוגיות מנטה, חמאת בוטנים, שוקולד וקוקוס-בננה.

מותגים נוספים המייצרים דגני בוקר קלויים בדבש אורגני הצטרפו ליוזמה ויתרמו כספים ישירות למחקר למען דבורים בשיתוף מועצת הדבש.

"אנחנו יודעים שהרבה אנשים חולקים את דאגותיהם בקשר לאיומים על בריאות הדבורים ורצינו לתת להם דרך לעזור. הפרויקט הוא דרך קלה לתמוך בדבורי הדבש על ידי רכישה של מספר מאכלים טעימים שמיוצרים עם דבש. החברות הללו חולקות איתנו את התשוקה להגן על דבורי הדבש, יצרני דבש ועל כל שרשרת אספקת המזון.", אומרת מרגרט לומברד, מנכ"לית מועצת הדבש.

ספרד – לומדים לחיות יחד

שנת 2015 הייתה שנה יבשה במיוחד בספרד. היובש הנרחב הביא עמו גם נחילי דבורים אל תוך הערים בחיפוש אחר מרחבי מחייה נוחים יותר.

בולנסיה, עיר עם כ-800 אלף איש בחוף המזרחי של ספרד, מושבות דבורים הופיעו במכוניות נטושות, רמזורים, בתי קברות, בניינים ישנים ובמקומות עם גישה למים והרחק מהכימיקלים שרוססו על ידי תעשיית פירות ההדר.

הפלישה הפתאומית התרחשה בעקבות המוות ההמוני של הדבורים ברחבי אירופה ואמריקה. הדבורים הספרדיות היו רגישות באותה מידה כמו במדינות אחרות לטפיל הוורואה הקטלני ולטמפרטורות העולות בהתמדה, אך השימוש בעבר בחומרי הדברה ניאוניקוטינואידים – שנאסרו השנה לשימוש באירופה – גרם למלכות להתקשות בהקמת מושבות חדשות ולחפש מפלט באזורים נקיים יותר.

באמצע קיץ 2015, כבאי ולנסיה התמודדו עם יותר מ-400 כוורות שהופיעו מתחילת השנה, מה שאילץ את מועצת העיר לאמץ צעדים אסטרטגיים חדשים שיאזנו בין ההגנה על הטבע לבעיה החדשה ובעזרת מכבי האש אספו את הכוורות ופיזרו אותן ב-20 מושבות חדשות ומבוקרות ברחבי העיר.

במסגרת המבצע הונחו קופסאות מפיצות ריח בנקודות ספציפיות בעיר על מנת למשוך את הדבורים להקים שם את הכוורות במקום במרחבים ציבוריים שונים. לאחר מכן נאספו הכוורות ופוזרו באזורים חקלאיים ובמושבה גדולה נוספת שכיום מארחת כבר יותר מ-800 אלף דבורים.

הצעד הזה הוביל להעלאת המודעות לטיפול בדבורים, בין השאר להקמת תכנית בה תלמידי בתי ספר צעירים למדו על דבורים, דבש וחיי הכוורנים, לכנסים מקצועיים בענייני דבורים ואפילו למסיבות רחוב שהוקדשו לדבורים שהציעו טעימות דבש מקומי וסדנאות חינוכיות על החשיבות הבסיסית של הדבורים לאנושות.

בנוסף הוקם בולנסיה צוות מומחים שהורכב מאקדמאים, חקלאים, נציגי איגודים ווטרינרים שסיפקו תמיכה בשאלות טכניות לטיפול בדבורים ואף קידמו ייצור דבש לצריכה אישית במרכז העיר.

הקבוצה קידמה חקיקה שתאפשר לתושבים להחזיק עד 3 מושבות לייצור דבש לצריכה אישית, תחת השגחה מקצועית. לטענת הקבוצה, השינויים האלו אפשריים כבר בשנתיים הקרובות ושאין ברירה אחרת. לטענתם, מאחר והדבורים כבר נמצאות בעיר, עם או בלי פרויקטים של כוורנים ועצם העובדה ש-80 אחוז מהאירופאים יגורו בתוך הערים עד שנת 2050.

הצלת הדבורים – קמפיין עולמי

ארגונים רבים נוספים פועלים ברחבי העולם על מנת להציל את הדבורים, את סביבת המחיה שלהן וכתוצאה מכך גם את החקלאות, אספקת המזון העולמית, הכלכלה והפרנסה של מליונים. אלו היוזמות הבולטות:

1. Bees for Development, בריטניה

Bees for Development הוא ארגון עולמי שפועל לשמירה על דבורים בכדי להלחם ברעב העולמי ולשמר את המגוון הביולוגי ברחבי העולם. הם עובדים ביותר מ-50 מדינות עם קהילות מקומיות ומיישמים שיטות לשמירה על חיי הדבורים בעזרת משאבים מקומיים. בפורטל שלהם הם מציעים מידע על דבורים ומספקים הדרכה לבנק העולמי, לאו"ם ולארגונים בין לאומיים אחרים.

2. BEES for the World, גרמניה

BEES for the World מתכננים שרשרות אספקה למוצרים אורגניים של דבורים ברחבי העולם עם מחויבות לגיוון ביולוגי, חינוך, העצמה וקיימות. הם עובדים בעיקר עם מדינות אפריקאיות בכדי לתמוך בגידול דבורים ביערות והדרכה של קהילות מקומיות לייצור דונג דבורים איכותי תוך כדי קישור לשווקים מקומיים ומגנה על מערכות ביולוגיות באזורים הללו תוך כדי יצירת עבודות.

3. Elephant and Bees Project, קניה

Elephant and Bees Project החל בתור מיזם שנועד להציל פילים וגדל לפרויקט שימור של פילים ודבורים כאחד על ידי שימוש בגדרות שנועדו לכוורות שמסייעות גם להרתעה של פילים מלהגיע לשטחים חקלאיים ולהפחית את הנזק ליבולים. השימוש בגדרות עזר להגן על סביבת המחיה של הדבורים ולחנך חקלאים על מערכת היחסים בין הדבורים ליבול בריא. הפרויקט תומך בהעלאת אוכלוסיית הדבורים ופועל במספר מדינות ברחבי אפריקה.

4. Federation of Nepal Beekeepers, נפאל

Federation of Nepal Beekeepers הוקם בשנת 1999 בכדי לתמוך ולהעצים מגדלי דבורים מקומיים ברחבי נפאל. הם פועלים בכדי ליישם מדיניות ארצית שתועיל למגדלי הדבורים, לדבורים עצמן ולסביבת המחיה שלהן.

הארגון גם מסייע להעלות את כמו מגדלי הדבורים על ידי הכשרה של חקלאים וחינוך על חשיבות הדבורים בתהליך ההאבקה ושימוש נכון בחומרי הדברה.

5. Honeybee Research Institute, פקסיטן

Honeybee Research Institute הוא ארגון שמקדם מגדלי דבורים בפקיסטן. הדבורים בפקיסטן, שהגיעו במקור מאוסטרליה, שגשגו מאז שנות השבעים וכיום קיימות שם יותר מ-400 אלף מושבות. הדבורים תרמו רבות לייצור הדבש במדינה מה שיצר הכנסה קבועה לאוכלוסיה הפקיסטנית. המוסד מספק קורסים בגידול דבורים, מקדם גידול דבורים כאמצעי ליצירת תעסוקה ומקדם פרויקטים מחקריים מתמשכים. research projects.

6. Pesticide Action Network Europe, בלגיה

Pesticide Action Network נוסדו בשנת 1987 בתור רשת של צרכנים, ארגונים סביבתיים, ארגוני מסחר, קבוצות נשים וארגוני חקלאים מרחבי אירופה. הם מקדמים אירופה נקייה מחומרי הדברה ופועלת עם נציגי ממשל בכדי להפחית את השימוש בחומרי הדברה מסוכנים. בעזרת יוזמות שונות הם אוספים תמיכה בהפסקת השימוש בחומרי הדברה סינתטיים בחקלאות עד שנת 2035.

7. Pollinator Partnership Canada, קנדה

Pollinator Partnership Canada מובילים את תחום מחקר ההאבקה ואזורי המחיה של הדבורים כבר מעל 20 שנה ומספקים ותומכים במגוון פרויקטים שעוזרים להגן דבורים. בין השאר הם מציעים תכנית הכשרה למנהלים וארגונים ומובילים את שבוע המודעות בקנדה לחשיבות ההאבקה בכל סוף יוני.

8. Purple Hive Project, אוסטרליה

Purple Hive Project פועלים על מנת להגן על אוסטרליה מפני מזיקים שאחראים לנזק נרחב לדבורים ברחבי העולם. בין השאר הם משתמשים באינטליגנציה מלאכותית על מנת לאתר מזיקים בזמן אמת בכדי לשלוט ולמנוע את התפשטותם ברחבי אוסטרליה.

9. Slovenian Beekeepers Association, סלובניה

Slovenian Beekeepers Association מציעים ידע ותמיכה בגידול דבורים במדינה, הם מעלים את המודעות לגבי חשיבות הדבורים לסביבה ומנהלים מחנות וסדנאות בנושא. בנוסף, הם מפרסמים מגזין חודשי בו הם מפרסמים מחקרים שונים בנושא גידול דבורים ותורמים לפיתוח של מוצרים בטוחים לזני דבורים בסכנת הכחדה.

10. The Bee Girl Organization, ארה"ב

The Bee Girl Organization עובדים עם קהילות ברחבי העולם על מנת לשמר דבורים, פרחים ומזון. בין השאר הם מספקים שיעורים וסדנאות בגידול דבורים ומקדמים פרויקטים כמו כרמי יין ידידותיים לדבורים.

11. The Honeybee Conservancy, ארה"ב

The Honeybee Conservancy מקדישים פעילותם להגנת הדבורים והבטחת צדק תזונתי בעזרת חינוך, מחקר ויצירת סביבות מחייה. תכנית הדגל שלהם מאכלסת בתי גידול לדבורים בגינות אורבניות, בתי ספר וארגונים בכדי להגדיל את הייצור המקומי ולשפר את הסביבה האקולוגית. בשנה שעברה הם חשפו כוורת ענקית על גג האמפייר סטייט בילדינג עם יותר מ-70 אלף דבורים.

12. Under the Mango Tree, הודו

Under the Mango Tree נוסדו על מנת לשפר את הפרנסה של של חקלאים בכפרים בהודו. הארגון מלמד חקלאים איך להקים בתי גידול לדבורים בחוות, איך לרדות דבש ומחברים אותם לשווקים בכדי למכור אותו. כמו כן הם פועלים על מנת להגביר את ההאבקה באזורים הכפריים ושמים דגש על הכשרה של נשים בתחום גידול הדבורים.

13. United Nations Development Program, בכל העולם

United Nations Development Program הם ארגון של האו"ם המשתף פעולה עם קהילות מקומיות של מגדלי דבורים וחקלאים במדינות רבות בעזרת הכשרה. הם מסייעים למגדלים להתפרנס כראוי ולתמוך בבריאות של הקהילות שלהם, בו בזמן שהם מספקים לדבורים סביבת מחייה ראויה.

14. Wheen Bee Foundation, אוסטרליה

Wheen Bee Foundation נוסד ע"י גרטשן וין, חלוצה בתחום מחקר הדבורים ואחת ממגדלות הדבורים הידועות באוסטרליה. הארגון מקדם מודעות לחשיבות הדבורים לביטחון התזונתי ולבריאות האקולוגית של אוסטרליה. הם מממנים מחקרים ומפתחים פרויקטים המיועדים לשפר את הבריאות של אוכלוסיית הדבורים המקומית, בין השאר בעזרה נקודתית לאזורים שנפגעו מהשרפות הרבות המתחוללות ביבשת בשנים האחרונות.

15. World Bee Project, בריטניה

World Bee Project משתמשים בטכנולוגית מחשוב עניין על מנת ליצור מעקב אחר מצב כוורות ברחבי העולם. הרשת מספקת מידע שיכול לעזור לקבל החלטות בינלאומיות על מנת לשפר ביטחון תזונתי ובריאות דבורים ולסייע לחקלאים מסביב לעולם.

המדריך לבשלן המתחיל: איך מבשלים כוסמת לפי הספר

מדריכים וטיפים

איזה קרש חיתוך עדיף – עץ או פלסטיק?

מדריכים וטיפים
שתפו והגיבו
בפייסבוק
וואטסאפ
אימייל
ציוץ

התגובות שלכם

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

ממשיכים לזלול

סוחט שקיות קטשופ היינץ

חדש מהיינץ: סוחט שקיות קטשופ למיצוי כל טיפה

חדשות האוכל
סדרת חווית הצ'אי של תה ויסוצקי

חדש על המדף לחורף: צ'אי ויסוצקי, מרקים ורטבים

חדש על המדף
איך לרכך דבש שאיך לרכך דבש שהתגבשהתגבש

הדבש התגבש? למה זה קורה ואיך לרכך אותו ברגע

מדריכים וטיפים
ספגטי פנקייק - המתכון והשיגעון

ספגטי פנקייק? המתכון שהולך לשדרג לכם את הבוקר

מתכונים

הרשמו לניוזלטר לזלול

הרשמו בחינם לניוזלטר של לזלול ועקבו ברשתות החברתיות. כל חדשות האוכל, סקירת מסעדות ואירועים, מדריכים וטיפים לבישול ואפייה, מתכונים ויראליים ומוצרים חדשים על המדף!

טרי מהתנור

צ'יזבורגר פיצה בפאפא ג'ונס

מה לזלול בחו"ל: צ'יזבורגר פיצה בפאפא ג'ונס, צ'יפס צ'ורוס במקדונלד'ס ועוד

חדשות האוכל
צ'יפס מסאלה או צ'ורוס של מקדונלד'ס, קריספי צ'יקן וופל ב-KFC, צ'יזבורגר פיצה בפאפא ג'ונס, לחם שום עמוס תוספות וגם החור של הדונאט לקינוח >>
קוקי בראוני צ'יזקייק של ביסקוטי - שבועות 2024

שבועות 2024: 5 עוגות גבינה שוברות שגרה בקונדיטוריות

חדשות האוכל
גבינה ובראוניז, מוס יוגורט ואוכמניות, עוגת גזר ומסקרפונה, עוגת ביסקוויטים או מסקרפונה ופקאן. 5 עוגות גבינה מפתיעות בקונדיטוריות לשבועות 2024 >>

מדריכים שאהבתם

מה לזלול?