לזלול - מגזין שבא לאכול
מה לאכול בארוחה מפסקת בערב יום כיפור
קרדיט תמונה – Pixabay

ארוחה מפסקת: מה לאכול לפני יום כיפור?

יום כיפור עוד רגע כאן והמוני בית ישראל מתכוננים במרץ לצום. מתי מתחיל הצום, מה לאכול בארוחה מפסקת, ממה להימנע וכל הטיפים שיעזרו לעבור את הצום בקלות
שיתוף

תוכן עניינים

יום כיפור עוד רגע כאן וההכנות לארוחה המפסקת ולצום עצמו נמצאות בשיאן. אז רגע לפני שכולם עוצרים כל מלאכה ומתמסרים לחשבונות נפש, אספנו את כל מה שאתם צריכים לדעת על הארוחה המספקת ולא העזתם לשאול. מתי מתחיל הצום, מה כדאי לאכול, על מה להקפיד והטיפים הקטנים שיעזרו לכם לעבור את הצום בקלות.

מה זו בעצם ארוחה מפסקת?

ארוחה מפסקת (או סעודה מפסקת למהדרין) היא הארוחה המלאה האחרונה שאנו אוכלים לפני כניסת הצום. ארוחה מפסקת תהיה בדרך כלל ארוחה מזינה אך לא כבדה מדי עם מזונות קלים לעיכול. בסיום הארוחה מברכים ברכת המזון ומתחיל הצום שבמהלכו אסור לאכול ולשתות.

מתי אוכלים ארוחה מפסקת?

נהוג לערוך את הארוחה לאחר תפילת המנחה. רצוי לקחת טווח זמן שיאפשר לכם לאכול לאט ובנחת וללא לחצים מיותרים ולסיים את הארוחה המפסקת זמן קצר לפני כניסת הצום.

באיזו שעה מתחיל צום יום כיפור 2022 ומתי מסתיים הצום?

צום יום כיפור נמשך כ-25 שעות בסך הכל. אלו שעות תחילת צום יום כיפור וצאתו ברחבי הארץ:

ירושלים
תחילת הצום: 17:55
סיום הצום: 18:57

תל אביב
תחילת הצום: 17:53
סיום הצום: 18:58

חיפה
תחילת הצום: 17:54
סיום הצום: 18:57

באר שבע
תחילת הצום: 17:54
סיום הצום: 18:58

מה לאכול בארוחה מפסקת בערב יום כיפור
מה לאכול בארוחה מפסקת בערב יום כיפור | צילום: Pixabay

מה לאכול בארוחה מפסקת?

עוד לפני הארוחה המפסקת כדאי לאכול כבר מהבוקר כמה ארוחות קטנות על בסיס פחמימות כמו לחמים ודגנים בכל כמה שעות.

הארוחה המפסקת במהותה אמורה לעזור לכם להעביר את 25 שעות הצום בקלות אך רבים נוטים להגזים ולאכול ארוחות כבדות מדי מתוך חשש שהרעב במהלך הצום יקשה עליהם. ארוחה כבדה מדי, במיוחד לאור העובדה שבמהלך הצום נמנעים גם מצריכת נוזלים, עלולה להקשות על הצום עוד יותר.

בנוסף מומלץ להימנע מצריכה גדולה מדי של מאכלים עתירי פחמימות עם ערך גליקמי גבוה כמו תפוחי אדמה, פסטה ואורז שאמנם ישביעו אתכם לזמן קצר אך גם יגרמו לשחרור סוכר מהיר ורעב מחודש במהירות.

לכן ארוחה מפסקת מועילה היא ארוחה מאוזנת היטב עם עם פחמימות מורכבות, ירקות מבושלים, קטניות, דגים, בשר או מנת חלבון אחרת שתעזור לשמור על תחושת השובע לאורך הצום. מומלץ להפחית בכמות המלח והסוכר בארוחה המפסקת שיכול להגביר את הצמא לאחר מכן.

מומלץ במיוחד לשלב דגנים מלאים שעשירים בסיבים וגם לשלב שומנים ממקורות כמו טחינה, אגוזים, שמן זית התורמים לתחושת שובע לאורך זמן. נסו להימנע מאוכל מטוגן עם יותר מדי תבלינים ולהתמקד כמה ביותר באוכל מבושל.

לגבי שתייה, מומלץ לשתות כ-2 עד 3 ליטר מים מהבוקר עד לתחילתו של הצום ולהימנע ככל האפשר ממשקאות ממותקים ומשקאות המכילים קפאין כמו קולה, תה או קפה שיגבירו את הצמא לאחר מכן.

חולי סוכרת, נשים בהריון, קשישים וכל מי שצום ממושך עלול להזיק לו צריך להתייעץ עם רופא המשפחה בכדי לקבל הנחיות מותאמות למצב האישי.

מגזין לזלול שואף להעניק לקוראים מידע מבוסס מחקרית תוך קישור למקורות אמינים ומוסמכים בכדי לספק מדריכים וטיפים אמינים ומועילים. עם זאת, התוכן המוצג במגזין הוא למטרות מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מותאם אישית. עיינו בתנאי השימוש המלאים
בשמת בר עקיבא

בשמת בר עקיבא

בשמת בר-עקיבא היא אשת תוכן מנוסה בשלל תחומים - אבל האהבה האמיתית שלה היא אוכל טוב. לבשמת ניסיון מצטבר של מעל 15 שנה בגופי תקשורת גדולים בישראל. את דרכה העיתונאית החלה כעורכת ב"ידיעות אחרונות" ובהמשך השתלבה במערכת "הארץ". במקביל, עבדה בשנים האחרונות בהוצאת בוטיק שמתמחה בלייף סטייל וקולינריה. בשמת כותבת במגזין לזלול מיום הקמתו ובמקביל מנהלת תוכן בארגון גדול, מבשלת וזוללת, כמובן.
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

סיפורים קשורים לחגים ויום כיפור

כתבות בשבילך

חבל לפספס