כמה זמן מותר לשמור גלידה במקפיא?
קרדיט תמונה – Pexels
שיתוף

תוכן עניינים

הקיץ מתקרב למחוזותינו בצעדי ענק עם השמש הקופחת ללא הפסקה, הלחות הגבוהה והטמפרטורות הנוסקות מעלה מעלה. באופן טבעי, עם החום הכבד חוזרת גם הגלידה למרכז הבמה לצנן גם אם במעט את מה שצפוי לפנינו.

אם גם אתם הרגשתם צורך לחטט במקפיא בימים האחרונים אחר משהו קר ומתוק וגיליתם את הגלידה האהובה עליכם מאחורי השקית של השניצל תירס, כנראה ששאלתם את עצמכם האם היא עדיין טובה לאכילה או שמא ימיה היפים חלפו וזה הזמן להשליך אותה לפח האשפה.

עוד טעימה: כמה זמן מותר לשמור אורז מבושל במקרר?

כמה זמן גלידה מחזיקה מעמד במקפיא?

כמו כל מוצר מזון שאנחנו מאחסנים במקפיא, גם גלידה לא תתקלקל כל כך מהר באחסון נכון, אך גם לא תחזיק מעמד לנצח.

אורך חיי המדף של גלידה משתנה בהתאם למספר תנאים. גלידה ביתית או מגלידרייה למשל תחזיק מעמד במקפיא זמן קצר יותר מגלידה תעשייתית, בעיקר בגלל המחסור בחומרים משמרים ותוספים אחרים.

בנוסף גלידה שכבר נפתחה תדירות לזלילות קצרות מחוץ למקפיא, תחזיק מעמד פחות זמן מאשר גלידה שנשמרה בקופסא אטומה היטב ולא חשופה לאוויר ולהתרבות בקטריות.

גלידה תעשייתית שלא נפתחה תחזיק מעמד במקפיא עד לשלושה חודשים בממוצע אך תמיד מומלץ לעקוב אחר תאריך התפוגה המוטבע על גבי האריזה. גלידה שכבר נפתחה תחל לאבד מטריותה וטעמיה תוך שבוע-שבועיים אך עדיין תהיה טובה לאכילה ברוב המקרים עד לחודשיים.

גלידה ביתית או גלידה ללא חומרים משמרים מגלידרייה יכולה להחזיק מעמד בין חודש לחודשיים באחסון נכון במקפיא, אך מומלץ לצרוך אותה עד לשבועיים לטריות וטעם אופטימליים. גלידה ביתית גם מועדת יותר להתפתחות של קריסטלי קרח, מה שמשנה את המרקם כבר לאחר תקופה קצרה.

גם הטמפרטורה של המקפיא יכולה להשפיע על אורך זמן בה הגלידה תישמר במצב אופטימלי, הקפידו שהטמפרטורה במקפיא תהיה נמוכה, לפחות מינוס 18 מעלות.

עוד טעימה: איך לקרר בירה ב-10 דקות

איך לשמור גלידה במקפיא?

נסו לשמור את הגלידה שקניתם קפואה ככל האפשר עד שתגיעו למקפיא הביתי.

מומלץ לשמור את הגלידה באזור התחתון או האחורי של המקפיא היכן שהטמפרטורה בדרך כלל תהיה הנמוכה ביותר.

ניתן להניח ניילון נצמד על החלק החשוף של הגלידה לאחר הפתיחה בכדי להאריך את חיי המדף

טעויות להימנע מהן

אף פעם אל תשאירו גלידה בטמפרטורת החדר לזמן ארוך. גלידה שנשארה בחוץ ליותר משעתיים תפתח בקטריות ולא רצוי להקפיא אותה שוב.

אל תשמרו גלידה בדלת המקפיא – הטמפרטורה באזור היא גבוהה יחסית למקפיא ותוקף הגלידה עלול להתקצר.

אל תפשירו ותקפיאו את הגלידה פעמים רבות מדי, בכל פעם שהגלידה נמסה ומוקפאת מחדש היא מאבדת מהטעם והמרקם וזמן המדף שלה מתקצר

איך יודעים אם הגלידה התקלקלה?

אמנם קירור והקפאה של מוצרי מזון יכולים להאט את קצב ההתפתחות של בקטריות, אך לא לעצור את התהליך לחלוטין. מאחר וגלידה עשירה בסוכר ובחלב היא גם מהווה כר פורה לבקטריות, כך שחשוב לשים לב לכמה סימנים בכדי להימנע מאכילת גלידה שעבר זמנה.

מארז הגלידה הפך דביק או התכסה בקריסטלים של קרח? כנראה שמדובר בכוויית קור שנגרמה מחשיפה לאוויר ואובדן לחות. אם תאריך התפוגה לא עבר סביר להניח שהגלידה בטוחה לאכילה אך המרקם יהיה קרמי פחות והטעמים יהיו תפלים יותר.

גם אם הצטבר מעט קרח על פני גלידה שנפתחה, ניתן לגרד אותו ולאכול כרגיל. במקרה של קרח רב שהצטבר על פני הגלידה עצמה עדיף להיפטר ממנה. אם הריח של הגלידה מרגיש מוזר או אם המרקם השתנה לחלוטין עדיף שלא להסתכן ולרכוש לעצמכם גלידה חדשה וטרייה.

מגזין לזלול שואף להעניק לקוראים מידע מבוסס מחקרית תוך קישור למקורות אמינים ומוסמכים בכדי לספק מדריכים וטיפים אמינים ומועילים. עם זאת, התוכן המוצג במגזין הוא למטרות מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מותאם אישית. עיינו בתנאי השימוש המלאים
צחי לנקרי

צחי לנקרי

צחי לנקרי הוא העורך הראשי של מגזין לזלול וזללן לא קטן בפני עצמו. צחי הוא איש תוכן וקידום אתרים ותיק וקונדיטור בוגר בית הספר דנון חובב מתוקים בהווה ובעתיד. כיום, צחי מתגורר בתל אביב וזולל מכל הבא ליד עם חברי המערכת. במגזין האוכל הוא משלב בין אהבתו לאפייה ובישול לבין יצירת תוכן קולינרי מקורי ומועיל שממתיק ומעשיר את הרשת

כתבות בשבילך

חבל לפספס