פריך וזהוב: איך לטגן עור של דג לקריספיות מושלמת

תמיד רציתם לטגן דג קריספי בדיוק במידה הנכונה? כל הטיפים, הסודות הקטנים ומדריך צעד אחר צעד לעור דג פריך זהוב ומושלם בכל פעם מחדש.
דג עם עור קריספי
דג עם עור קריספי
דג עם עור קריספי
דג עם עור קריספי

יש משהו מספק במיוחד בהגשה של פילה דג שבושל לשלמות עם עור קריספי זהוב במיוחד. הפריכות שאי אפשר לעמוד בפניה בשילוב עם הבשר העדין של הדג בדיוק במידה, יכול להפוך את הארוחה שלכם לחוויה אחרת לחלוטין.

בין אין ספור ניסיונות, טעויות ושלל נתזי שמן מהמחבת, הצלחנו להבין גם אנחנו איך להגיע לתוצאה המיוחלת. מהבחירה בטמפרטורה הנכונה, השימוש במחבת המתאימה ועד לשיטת ההכנה. בפוסט הבא נחלוק את הסודות שיעזרו גם לכם לטגן עור דג לפריכות ממכרת עם כל הסודות הקטנים והמדע מאחורי.

המדריך לזללן העסוק

אין לכם זמן לקרוא את כל המאמר וחייבים כבר עור פריך ממש עכשיו? הנה הנקודות העיקריות שחשוב לדעת.

הציוד הנכון: מחבת נון-סטיק או מחבת ברזל יצוק הם החברים הטובים ביותר למשימה ומאפשרים פיזור חום אחיד ומניעת הידבקות עור הדג למחבת.
הכנות מקדימות: ייבוש של עור הדג וחריצה קלה עם סכין יכולה לעשות את כל ההבדל עם פיזור חום אחיד ושמירה על הצורה של הדג.
בחירה בשמן: השתמשו בשמן עם נקודת עישון גבוהה שיכולה לעמוד בטמפרטורות גבוהות מבלי להישרף.
שליטה בחום: חממו את המחבת לחום גבוה, אבל לא עד כדי העלאת עשן. הניחו לדג להתבשל ללא הפרעה בכדי לפתח את העור הפריך.
התזמון הוא הכול: למדו את הסימנים בכדי לדעת מתי להפוך את הדג ומתי להוציא אותו מהמחבת בכדי לשמור על העור פריך ועל הבשר רך ועדין.

עוד טעימה: איך להוריד עור של דג בקלות ובמהירות בלי כל הבלגן

עור דג פריך – המדע מאחורי

בכדי להגיע לעור הקריספי המושלם בדג שלכם, כדאי להבין את המדע שמאחורי. הסוד נמצא בסדרת תהליכים כימיים ששליטה בהם חיונית על מנת להגיע לפריכות המיוחלת של עור הדג.

לחות: האויב העיקרי של עור פריך הוא לחות. כשהעור נוגע במחבת החמה, המטרה המידית היא לאדות את תכולת המים מהר ככל האפשר. מים הופכים לאדים בטמפרטורה של מאה מעלות, אך בכדי שהעור יהפוך לפריך אנחנו צריכים להגיע לטמפרטורה גבוהה יותר ולוודא שהעור מתייבש ומתחיל להפוך לפריך.

תגובת מייאר: כשעור הדג מתחיל להתייבש ולהתחמם במחבת, הוא עובר את התהליך שמכונה תגובת מייאר – תגובה כימית בין חומצות אמינו וסוכרים שמעניקה למזון שלנו את הגוון הזהוב-שחום ואת הטעם הייחודי המורכב.

פירוק קולגן: עור של דג עשיר בקולגן, חלבון שהופך לג'לטין בחימום עדין ומוסיף מרקם עדין לפריכות. במקרה של חום גבוה מדי או טיגון ארוך מדי, הקולגן מתחיל להתפרק יתר על המידה ולאבד את המרקם שלו, מה שמוביל לעור קשה מדי. המפתח הוא מציאת האיזון בין זמן הטיגון והחום בכדי להבטיח שהקולגן יתרכך אך לא יתפורר.

טיפול בשומן: ממש מתחת לעור הדג מסתתרת לה שכבה דקה של שומן. בכדי שהעור יהפוך לפריך, השומן הזה צריך להימס דרך העור למחבת.

מרכיבים וכלים דרושים

 • המחבת הנכונה: מחבת ברזל יצוק או מחבת טפלון כבדה חיונית להשגת התוצאה הרצויה. הן מפזרות חום באופן אחיד ומגיעות לטמפרטורות גבוהות.
 • שמן איכותי: מומלץ להשתמש בשמן איכותי עם נקודת עישון גבוהה כמו שמן אבוקדו או זרעי ענבים, אך גם אופציות זולות יותר כמו קנולה יעשו את העבודה.
 • מגבות נייר לייבוש הדג לפני הטיגון.
 • מלח גס לחילוץ לחות נוספת מהעור ותיבול הדג.
 • מרית גמישה ודקה להפיכת הדג מבלי לפגוע בעור העדין.
פילה דג קריספי מטוגן במחבת
פילה דג קריספי מטוגן במחבת

איך לטגן דג קריספי – צעד אחר צעד

 1. הכינו את הדג: התחילו עם עור דג יבש ככל האפשר. ייבשו את העור בטפיחה עדינה עם מגבת נייר עד ייבוש אחיד.
 2. תבלו היטב: רגע לפני הטיגון, תבלו את העור בנדיבות עם מלח. הקפידו לא לתבל זמן רב מדי לפני הטיגון כדי למנוע מהעור להפוך לקשה בטיגון.
 3. חממו את המחבת: הניחו למחבת להתחמם על אש בינונית-גבוהה עד שהיא חמה מספיק בכדי לאדות טיפת מים במגע.
 4. הוסיפו שמן: הוסיפו מספיק שמן בכדי לכסות את פני השטח של המחבת. השמן צריך להיות חם לפני הוספת הדג.
 5. טגנו עם העור למטה: הניחו את הדג במחבת עם העור כלפי מטה ולחצו בעדינות עם מרית לכמה שניות בכדי לוודא שהעור במגע מלא עם המחבת. הקפידו לא להזיז את הדג בזמן הטיגון הראשוני.
 6. הפכו בזהירות: ברגע שעור הדג פריך וזהוב בצורה אחידה, כ-2-3 דקות לנתחים דקים ו-5-7 דקות לנתח עבה יותר, הפכו את הדג בעדינות עם מרית.
 7. בשלו את הבשר: המשיכו לטגן את הצד השני לכמה דקות, 1-2 לנתחים דקים ו-3-5 דקות לעבים יותר. הסירו מהאש ותנו לדג לנוח כדקה. הגישו מיד.

טיפים למתקדמים

אחרי שסקרנו את הטכניקה הבסיסית, הנה כמה טיפים למתקדמים שיכולים לשדרג את הדג שלכם לסטנדרטים מקצועיים יותר.

חורצים את העור: יצירת חריצים רדודים בעור הדג לפני הטיגון תמנע מהדג להתקפל ולהתעוות בצורתו ותאפשר לחום להתפזר בצורה אחידה יותר, מה שיוביל גם לעור פריך יותר.

נותנים לדג לנוח: אפשרו לדג לנוח בטמפרטורת החדר כ-10 דקות לפני הטיגון. צעד זה יאפשר טיגון אחיד יותר ועור פריך בצורה אחידה.

השתמשו בתנור: אם אתם מטגנים נתחים עבים, מומלץ להתחיל בטיגון במחבת ולסיים בתנור שחומם מראש. בך תוודאו שפנים הדג מבושל בצורה מושלמת מבלי לשרוף את העור.

שילוב חומציות: מעט לימון או חומץ רגע לפני ההגשה יכולים לשדרג את הפריכות של העור ולהוסיף טעמים מרעננים שמשתלבים היטב עם הטעם העשיר והשומני של הדג.

עוד טעימה: כמה זמן מותר לשמור דגים טריים במקרר?

בעיות נפוצות

העור נדבק למחבת: אם עור הדג נדבק למחבת, היא כנראה לא חמה הייתה חמה מספיק או שלא הוספתם מספיק שמן. וודאו תמיד שהמחבת חמה לפני הוספת הדג וששטח הפנים משומן היטב.

פריכות לא אחידה: אם עור הדג לא פריך בצורה אחידה, כנראה שהוא לא יובש מספיק טרם הטיגון או שהמחבת לא חוממה בצורה אחידה. הקפידו תמיד לייבש את עור הדג היטב לפני הטיגון והשתמשו במחבת עם פיזור חום אחיד.

בישול יתר: עור קריספי לא אומר שהבשר צריך להיות מבושל מדי. אם עור הדג פריך אבל הבשר התייבש, נסו להפחית מזמן הטיגון בצד של הבשר וודאו שאתם מטגנים בטמפרטורה נכונה ולא גבוהה מדי.

יש לכם טיפ מעולה לטיגון עור של דג שמשדרג את הפריכות לרמות חדשות? שתפו אותנו ואת הזללנים בתגובות.

חותכים עניין: איך לנקות סכיני מטבח מחלודה וכתמים

מדריכים וטיפים

אל תזרקו: יש דרך להציל פסטה שהתבשלה יותר מדי

מדריכים וטיפים
שתפו והגיבו
בפייסבוק
וואטסאפ
אימייל
ציוץ

התגובות שלכם

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

ממשיכים לזלול

בישול, הקפצה וטיגון עם ווק

סודות הבישול בווק: טיפים, טכניקות ושימושים ייחודיים שכדאי להכיר

מדריכים וטיפים
מסיבת התה בבוסטון: מלחמות שפרצו בגלל אוכל

מלחמת אוכל: 5 מאכלים שהציתו מלחמות לאורך ההיסטוריה

מדריכים וטיפים
איך למנוע קצף בשמן טיגון

מטגנים נכון: איך למנוע משמן להקציף בזמן הטיגון?

מדריכים וטיפים
איך למנוע מעור של דג להידבק למחבת

זה עובד: כך תמנעו מעור של דג להידבק למחבת

מדריכים וטיפים

הרשמו לניוזלטר לזלול

הרשמו בחינם לניוזלטר של לזלול ועקבו ברשתות החברתיות. כל חדשות האוכל, סקירת מסעדות ואירועים, מדריכים וטיפים לבישול ואפייה, מתכונים ויראליים ומוצרים חדשים על המדף!

טרי מהתנור

צ'יזבורגר פיצה בפאפא ג'ונס

מה לזלול בחו"ל: צ'יזבורגר פיצה בפאפא ג'ונס, צ'יפס צ'ורוס במקדונלד'ס ועוד

חדשות האוכל
צ'יפס מסאלה או צ'ורוס של מקדונלד'ס, קריספי צ'יקן וופל ב-KFC, צ'יזבורגר פיצה בפאפא ג'ונס, לחם שום עמוס תוספות וגם החור של הדונאט לקינוח >>
קוקי בראוני צ'יזקייק של ביסקוטי - שבועות 2024

שבועות 2024: 5 עוגות גבינה שוברות שגרה בקונדיטוריות

חדשות האוכל
גבינה ובראוניז, מוס יוגורט ואוכמניות, עוגת גזר ומסקרפונה, עוגת ביסקוויטים או מסקרפונה ופקאן. 5 עוגות גבינה מפתיעות בקונדיטוריות לשבועות 2024 >>

מדריכים שאהבתם

מה לזלול?