זה מה זה בסיסי: כמה מלח צריך להוסיף למי הבישול של הפסטה?

המדריך לבשלן הזללן ממשיך לגלות את הסודות מאחורי הפעולות הקטנות במטבח והפעם - כמה מלח צריך להוסיף למי הבישול של הפסטה?
כמה מלח להוסיף למי הבישול של הפסטה
כמה מלח להוסיף למי הבישול של הפסטה
שיתוף

בכל מה שקשור לבישול פסטה, ישנן כמה פעולות בסיסיות שאנחנו נוטים לעשות בצורה אוטומטית מבלי לעצור ולחשוב לרגע על המשמעות והחלק שלהן ביצירת מנת הפסטה המושלמת. אחת מן הפעולות השגרתיות הללו היא הוספת מלח למי הבישול של הפסטה בזמן הרתיחה – אך כמה מלח צריך להוסיף למי הפסטה באמת?

האם בכלל חייבים להוסיף מלח למי הבישול של הפסטה? כמה מלח רצוי להוסיף ואיזה סוג מלח עדיף? אלו כמה מן השאלות עליהן נענה בפוסט הבא.

עוד טעימה: מה ההבדל בין מלח ים למלח שולחן?

האם צריך בכלל להמליח את מי הפסטה?

המלחת מי הפסטה בזמן הבישול מאפשרת למעשה לפסטה לספוג תיבול מבחוץ ומבפנים. הפסטה עשויה מקמח ומים בדרך כלל, מה שאומר שאין לה הרבה טעם משל עצמה.

הוספה של מלח למים מאפשרת לפסטה לספוג חלק מהמלח בזמן הבישול ולהבליט את טעם הפסטה. המלחת מי הבישול מסייעת גם לאזן את הטעמים בין הפסטה לרוטב אותו נוסיף לאחר הבישול.

סיבה נוספת להוספה של מלח למי הבישול של הפסטה היא שיפור המרקם של הפסטה עצמה. המלח יכול למנוע מהפסטה להפוך לדביקה או עיסתית על ידי חיזוק מבנה הגלוטן בבצק ולהעניק לפסטה ביס מוצק ומספק יותר ברמת עשייה אל דנטה.

עוד טעימה: האוכל יצא מלוח מדי? איך מנטרלים מליחות בקלות ומצילים את המנה הבאה

כמה מלח להוסיף למי הבישול של הפסטה?

כמות המלח שיש להוסיף למי הבישול של הפסטה תלויה במספר גורמים כמו סוג המלח, כמות המים וכמות הפסטה אותה נבשל. ככלל אצבע יש להשתמש בכף של מלח שולחן סטנדרטי על כל סיר עם כ-3-4 ליטר מים וחצי קילו פסטה יבשה.

כלל אצבע נוסף והדרך הטובה ביותר לדעת כמה מלח צריך להוסיף למי הבישול של הפסטה היא פשוט לטעום את המים לאחר הוספת המלח. המים צריכים להיות מלוחים במידה אך לא מלוחים מדי, רצוי להוסיף מעט מלח בכל פעם, לטעום את המים ולהוסיף עוד מלח אם יש צורך.

עוד טעימה: איך לחמם פסטה מאתמול במהירות ובקלות

מתי להוסיף מלח למי הבישול של הפסטה?

הזמן הטוב ביותר להוסיף את המלח למי הבישול של הפסטה הוא רק לאחר הרתיחה של המים. אמנם יש מי שמאמין שהוספת מלח לפני הרתיחה יכולים לגרום למים לרתוח מהר יותר או למנוע מפסטה להידבק לעצמה אך אלו בעיקר מיתוסים.

אמנם המלח מעלה את טמפרטורת הרתיחה של המים, אך ברמה זניחה עם השפעה מועטה על זמן הבישול. למעשה, הוספה של מלח לפני הרתיחה יכולה בעיקר לפגוע בסירים ולעודד את תהליך הקורוזיה של המתכת.

איך להשתמש במי הפסטה המומלחים?

כדאי לשמור מעט ממי הבישול המומלחים לפני הסינון של פסטה. מי הפסטה שלאחר הבישול עשירים במלח ובעמילן שיכולים לעבות ולתבל את הרוטב לפסטה. הוסיפו בין חצי כוס לכוס מי פסטה מבושלים לרוטב בזמן הבישול וערבבו היטב עד לאיחוד. בשיטה זו תקבלו רוטב קרמי וחלק שמכסה את הפסטה היטב.

לסיכום, הוספה של מלח למי הבישול של הפסטה משפרת את הטעם והמרקם של הפסטה. יש להוסיף ככף מלח לכל 3-4 ליטר של מים רותחים בכדי לתבל את הפסטה מבפנים ומבחוץ.

יש לכם טיפ לפסטה מושלמת בכל פעם מחדש? שתפו אותנו ואת הזללנים בתגובות ממש כאן למטה.

צחי לנקרי

צחי לנקרי

צחי לנקרי הוא העורך הראשי של מגזין לזלול וזללן לא קטן בפני עצמו. צחי הוא איש תוכן וקידום אתרים ותיק וקונדיטור בוגר בית הספר דנון חובב מתוקים בהווה ובעתיד. כיום, צחי מתגורר בתל אביב וזולל מכל הבא ליד עם חברי המערכת. במגזין האוכל הוא משלב בין אהבתו לאפייה ובישול לבין יצירת תוכן קולינרי מקורי ומועיל שממתיק ומעשיר את הרשת