טעויות נפוצות בהכנת פירה תפוחי אדמה
קרדיט תמונה – מערכת לזלול

5 טעויות נפוצות שכולם עושים בהכנת פירה תפוחי אדמה

הדרך אל פירה חלק, קרמי ומושלם רצופה בתקלות מצערות ושגיאות קטנות בפרטים הקטנים. אלו 5 הטעויות הנפוצות בהכנת פירה תפוחי אדמה
שיתוף

תוכן עניינים

פירה נחשב למנה פשוטה מבחינת המרכיבים אך כשזה מגיע להשגת האיזון המושלם בין קרמיות, אווריריות וטעם, רבים וטובים נכשלים פעם אחר פעם עם שלל טעויות ותקלות שגורמות לפירה לצאת ממש לא כמו מה שרציתם. במדריך הבא נבדוק מהן הטעויות הנפוצות שכולנו עושים בהכנת פירה תפוחי אדמה ונספר איך להימנע מהן בכדי להבטיח פירה מושלם בכל פעם.

עוד טעימה: איך לחמם פירה מאתמול למרקם המושלם

5 טעויות נפוצות בהכנת פירה

תפוחי אדמה לא מתאימים

המסע אל עבר הפירה המושלם מתחיל הרבה לפני שאתם משתמשים במועך תפוחי אדמה או בסיר. תחילת המסע היא בירקניה עם הבחירה בתפוחי האדמה. לא כל תפוחי האדמה נולדו שווים, במיוחד כשזה קשור לפירה. תפוח האדמה שאתם בוחרים לפירה שלכם יכול להיות ההבדל בין פירה משעמם למהמם.

תפוחי אדמה מחולקים בכלליות ל-3 זנים עיקריים: עמילניים, שעווה ולכל מטרה. תפוחי אדמה עמילניים כמו ראזט או באטר מתאפיינים במרקם אוורירי ויבש לאחר הבישול, מה שהופך אותם לאידאליים להכנת פירה. הם סופגים טעמים כמו חמאה ושמנת בצורה מעולה ומעשירים את המנה משמעותית.

זני שעווה כמו דזירה הם בעלי תכולת עמילנים נמוכה יותר ושומרים על צורתם לאחר הבישול, מה שהופך אותם מעולים למנות כמו סלטי תפוחי אדמה אבל פחות לפירה. תפוחי אדמה לכל מטרה כמו יוקון הם מאוזנים יותר עם תכולת עמילנים בינונית וניתן להשתמש בהם להכנת פירה, אך עם מרקם פחות קליל לרוב מתפוחי אדמה עם תכולת עמילן גבוהה.

הכנות מקדימות לא מספקות

בכדי להגיע למרקם מושלם של פירה, חשוב להקפיד על כמה צעדים מקדימים עם תחילת העבודה בכדי להכין ולטפל בתפוחי האדמה בצורה מיטבית בטרם הבישול.

חשוב לשטוף את תפוחי האדמה שצוברים לכלוך ואבק על הקליפה לאורך זמן. שטפו את תפוחי האדמה תחת זרם מים קרים והשתמשו במברשת בכדי להסיר לכלוך עיקש אם יש צורך. לאחר מכן יש להחליט לגבי קילוף תפוחי האדמה על פי העדפתכם האישית. השארה של הקליפה יכולה להוסיף מרקם גס לפירה וגם שומרת על הערכים התזונתיים שנמצאים בקליפה אך בשביל לקבל פירה קרמי קלאסי, קילוף אחיד הוא הכרחי.

לסוף, חתכו את תפוחי האדמה לגודל מתאים. חתיכות גדולות מדי ולא אחידות יגרמו גם לבישול עצמו להיות לא אחיד ולהוביל לתערובת של תפוחי אדמה נאים ולא מבושלים מספיק לצד כאלה שכבר בושלו יתר על המידה. הקפידו לחתוך חתיכות אחידות בגודל 4-5 ס"מ, גודל מספק בכדי להבטיח בישול אחיד ונכון.

בישול תפוחי אדמה לא נכון

בישול תפוחי אדמה נשמע פשוט לכאורה אך ישנן כמה טעויות נפוצות שרבים עושים בדרך שעלולות להוביל לפירה עם מרקם לא נעים. הסוד לבישול נכון של תפוחי אדמה לפירה הוא להתחיל עם מים קרים. הוספה של תפוחי אדמה ישירות למים רותחים עלולה לגרום לחלק החיצוני להתבשל מהר מדי ולהשאיר את הפנים לא מוכן. הקפידו להוסיף את תפוחי האדמה לסיר וכסו אותם עם מים קרים.

זכרו גם להמליח את תפוחי האדמה בעת הבישול. כמו פסטה, תפוחי אדמה סופגים מים בזמן הבישול, לכן המלחה של המים מטמיעה היטב את המליחות אל תוך תפוחי האדמה ומעמיקה את הטעמים. הכמות הנכונה של מלח גם היא חשובה, מעט מדי ותפוחי האדמה יהיו תפלים, יותר מדי והם עלולים להפוך למלוחים בהגזמה. נסו לשמור על כמות מאוזנת וטעמו את מי הבישול בכדי לוודא את רמת המליחות.

טעות נוספת שרבים עושים היא בישול יתר שהופך את תפוחי האדמה לרכים מדי. הקפידו לבדוק את רמת המוכנות של תפוחי האדמה מדי כמה דקות בזמן הבישול. חוררו תפוח אדמה עם מזלג – הוא אמור להחליק פנימה כמעט ללא התנגדות כשהוא מוכן.

עוד טעימה: כמה זמן מותר לשמור פירה במקרר?

מעיכת פירה עם ציוד לא מתאים

אם דילגנו בקלילות על כל הטעויות הנפוצות, הגיע הרגע למעוך. בין אם אתם מעדיפים פירה עם מרקם גס לפירה חלק כמו משי, שיטת המעיכה והכלים בהם אתם משתמשים יכריעו האם התוצאה הסופית תהיה הטובה ביותר שאפשר לצפות לה.

אמנם שימוש במעבד מזון או בלנדר נראה כמו פתרון קל להכנת פירה אך הוא גם יכול להיות סוג של אסון. מעבד מזון עלול לעבד את העמילנים שבתפוחי האדמה יותר מדי, מה שמוביל למרקם דביק ולא מעורר תאבון. הקפידו לבצע את שלב המעיכה עם מועך תפוחי אדמה איכותי שמסוגל למעוך בצורה אחידה וקלה.

גם אם הצטיידתם במועך המושלם, הקפידו לא לעבד את הפירה יותר מדי. לאחר שתפוחי האדמה הגיעו למרקם הרצוי, הפסיקו למעוך. עיבוד יתר יהפוך את הפירה האוורירי שלכם למרקם גומי. המטרה היא למעוך את תפוחי האדמה בעדינות בכדי לייצר רכות, לא להכניע אותם בתנועות אגרסיביות.

שילוב טעמים לא מאוזן

הקסם של פירה מושלם לא נמצא רק במרקם, אלא גם בטעם ובעקביות. השגה של איזון הטעמים המושלם דורש תשומת לב לפרטים הקטנים ברכיבים שאתם מוסיפים לפירה. חמאה, חלב, שמנת נחשבים לאופציות הטובות על מנת לשדרג את הפירה שלכם מפירה טוב למעולה.

רבים נוטים לבצע טעויות בכל מה שקשור לתזמון הוספת המרכיבים האחרים והכמות הרצויה. חמאה למשל יש להוסיף ראשונה כשתפוחי האדמה עוד חמים, זאת בכדי לאפשר לה להמס באחידות בעומק תפוחי האדמה. מומלץ גם להשתמש בחמאה בטמפרטורת החדר בכדי לוודא ערבוב חלק.

לאחר הוספת החמאה יש להוסיף את החלב או השמנת בהדרגה. גם כאן מומלץ להשתמש בחלב בטמפרטורת החדר בכדי להבטיח היטמעות טוב יותר ולמנוע מתפוחי האדמה להתקרר מהר מדי. סמיכות היא גם עניין של העדפה אישית אך המטרה היא לרוב להגיע למרקם חלק וקרמי ולכן יש להוסיף בצורה מדודה את הנוזלים. מעט מדי נוזלים והפירה יישאר יבש וכבד ויותר מדי נוזלים יהפכו אותו למימי ועיסתי.

לבסוף, הקפידו לשמור על איזון בהוספת תבלינים שונים. תיבול יתר ימסך את הטעמים הטבעיים של תפוח האדמה לכן עדיף לתבל בשלבים ולטעום תוך כדי עד הגעה לאיזון המושלם עבורכם.

יש לכם טיפ מנצח להכנת הפירה המושלם? שתפו אותנו ואת הזללנים בתגובות למטה.

מגזין לזלול שואף להעניק לקוראים מידע מבוסס מחקרית תוך קישור למקורות אמינים ומוסמכים בכדי לספק מדריכים וטיפים אמינים ומועילים. עם זאת, התוכן המוצג במגזין הוא למטרות מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מותאם אישית. עיינו בתנאי השימוש המלאים
צחי לנקרי

צחי לנקרי

צחי לנקרי הוא העורך הראשי של מגזין לזלול וזללן לא קטן בפני עצמו. צחי הוא איש תוכן וקידום אתרים ותיק וקונדיטור בוגר בית הספר דנון חובב מתוקים בהווה ובעתיד. כיום, צחי מתגורר בתל אביב וזולל מכל הבא ליד עם חברי המערכת. במגזין האוכל הוא משלב בין אהבתו לאפייה ובישול לבין יצירת תוכן קולינרי מקורי ומועיל שממתיק ומעשיר את הרשת

כתבות בשבילך

חבל לפספס