איך לקלף ביצה קשה
קרדיט תמונה – מערכת לזלול

לא צריך להתאמץ: איך לקלף ביצה קשה בקלות ובמהירות

בישלתם ביצים קשות רק כדי לגלות שבלתי אפשרי לקלף אותן מבלי לייצר בלגן ענק? כך תקלפו ביצה קשה בקלות ובמהירות ללא מאמץ
שיתוף

תוכן עניינים

אמנם בישול ביצים קשות היא מהמטלות הקלות והפשוטות לכאורה במטבח, אך הבעיה מגיעה לרוב כבר לאחר הבישול עצמו, בשלב קילוף הביצים. הקילוף עלול להפוך פעמים רבות למשימה מתסכלת ומלכלכת אם לא מכירים את הטכניקות הנכונות.

אספנו את כל השיטות שיעזרו לכם לקלף ביצה קשה בקלות לצד רמת היעילות שלהן וגם מה בעצם גורם לביצים קשות להפוך לבעייתיות לקילוף.

עוד טעימה: איך יודעים אם ביצה טרייה או מקולקלת? השיטות המובילות שעובדות

אז למה כל כך מסובך לקלף ביצים קשות?

ישנם מספר גורמים שיכולים להשפיע על כמה קל או קשה יהיה לכם לקלף ביצים קשות.

גיל הביצים: ביצים ישנות יהיו קלות יותר לקילוף מאשר ביצים טריות, זאת מאחר שביצים וותיקות יותר מכילות PH גבוה יותר וקרום ממברנה דק יותר. בישול ביצים שקרובות לתאריך התפוגה שלהן יקלו על מלאכת הקילוף.

שיטת הבישול: ישנה חשיבות רבה לשיטת הבישול של הביצים. ביצים שבושלו בסיר עם מים רותחים יהיו קלות יותר לקילוף מכאלו שהוכנסו למים קרים שהורתחו לאחר מכן. השינוי המהיר בטמפרטורה גורם לחלבון להתכווץ ולהתרחק מהקליפה, מה שיוצר כיס אוויר שמקל על הקילוף עצמו.

שיטת הקירור: גם הדרך בה אתם מקררים את הביצים לאחר הבישול משפיעה על קלות הקילוף. חשוב להעביר את הביצים המבושלות לאמבטיית קרח או להניח אותן תחת זרם מים קרים, מה שיסייע להפסיק את תהליך הבישול ולהרחיק את הביצה מהקליפה עוד יותר ובכך להקל על קילופה.

עוד טעימה: איך לשבור ביצה ביד אחת ב-3 צעדים פשוטים

איך לקלף ביצה קשה בקלות

מעבר לסיבות שהזכרנו, שיטת הקילוף של הביצה הקשה היא זו שתכריע אם המטלה תעבור בקלילות או תהפוך לבלגן מתסכל. אספנו כמה שיטות פופולריות מובילות בצירוף רמת היעילות של כל שיטה שיעזרו לכם לקלף ביצה קשה בקלות ובמהירות בכל פעם.

שיטת הגלגול

זו אחת השיטות הפופולריות והקלאסיות לקילוף ביצים קשות וגם אחת היעילות ביותר מבחינת מהירות וקלות הביצוע.

1. הניחו את הביצה הקשה על השיש או על משטח העבודה וגלגלו בעדינות תחת כף היד בכדי לסדוק את הקליפה בכל שטחה. השתמשו בלחץ עדין בכדי למנוע פגיעה בחלבון הביצה.

2. לאחר שסדקתם את הביצה, התחילו לקלף אותה הקצה הגדול יותר, היכן שכיס האוויר מאפשר קילוף קל יותר.

3. הסירו את הקליפה ואת הקרום הפנימי תחת מים קרים זורמים או בקערה עם מים קרים בכדי להקל על הקליפה להיפרד מן הביצה.

רמת יעילות: 4/5

כאמור שיטה זו קלה ליישום, מהירה ונקייה כל עוד עוקבים אחר ההוראות ומקלפים את הביצה תחת מים זורמים. ייתכן והשיטה תהפוך מסורבלת מעט כשמדובר במספר ביצים גדול יחסית.

שיטת הכף

שיטה פופולרית אחרת לקילוף ביצים קשות במסגרתה משתמשים בכף מתכת רגילה בכדי להסיר את הקליפה בקלות ובמהירות.

1. הקישו בעזרת כף על הקליפה לאורך כל שטח הביצה עד יצירת סדקים קטנים.
2. הכניסו כפית תחת הקליפה בחלק הגדול של הביצה, החליקו אותה סביב החלבון והפרידו את הקליפה והקרום הפנימי מהביצה.
3. הסירו את הקליפה בעזרת האצבעות או בעזרת הכף.

רמת יעילות: 3/5

שיטה זו אמנם יעילה, נקייה ומהירה גם כן, אך עלולה להיות לא יסודית מספיק ופיסות קליפה עלולות לעיתים להדבק לחלבון הביצה עצמו.

עוד טעימה: מתכון למקושקשת של גורדון רמזי

שיטת הצנצנת

שיטה זו שעושה שימוש בצנצנת עם מכסה הפכה פופולרית יותר ויותר בשנים האחרונות, בעיקר בזכות הרשתות החברתיות שהציגו אותה בתור שיטה קלה וכיפית לקילוף ביצים קשות.

1. מלאו צנצנת במים קרים עד לחצי והכניסו ביצה קשה אחת פנימה.
2. סגרו את הצנצנת בעזרת מכסה ושקשקו אותה במהירות למשך כמה שניות עד שהקליפה נסדקת ומשתחררת מעט.
3. הוציאו את הביצה מהצנצנת והסירו את הקליפה בעזרת האצבעות.

רמת יעילות: 3/5

אמנם השיטה עצמה קלה וכיפית לביצוע אך מתאימה בעיקר אם מדובר בכמות קטנה של ביצים מאחר וניתן לקלף באמצעותה רק ביצה אחת בכל פעם

לסיכום, קילוף ביצים קשות לא חייב להיות משימה מתסכלת ומלכלכת אם עוקבים אחר כמה הוראות פשוטות בשיטות השונות שציינו. בחרו את השיטה המועדפת עליכם בהתאם לצרכים או נסו את כולן ובדקו מה עובד בשבילכם הכי טוב.

בכל מקרה, לא משנה באיזו שיטה תבחרו, תמיד העדיפו להשתמש בביצים ישנות יותר, לבשל את הביצים ישירות במים רותחים ולצנן אותן באמבטיית קרח או תחת מים קרים זורמים. הקפדה על כל התנאים ושימוש באחת מן השיטות יבטיח לכם קילוף קל ופשוט של הביצים הקשות בכל פעם מחדש.

הכנתם ביצים קשות מראש? חשוב לדעת כמה זמן מותר לשמור ביצה קשה במקרר ומה הדרך הטובה ביותר לאחסן ביצים קשות מבושלות.

יש לכם שיטה מנצחת משלכם לקילוף ביצה קשה? שתפו אותנו ואת שאר הזללנים בתגובות.

מגזין לזלול שואף להעניק לקוראים מידע מבוסס מחקרית תוך קישור למקורות אמינים ומוסמכים בכדי לספק מדריכים וטיפים אמינים ומועילים. עם זאת, התוכן המוצג במגזין הוא למטרות מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מותאם אישית. עיינו בתנאי השימוש המלאים
צחי לנקרי

צחי לנקרי

צחי לנקרי הוא העורך הראשי של מגזין לזלול וזללן לא קטן בפני עצמו. צחי הוא איש תוכן וקידום אתרים ותיק וקונדיטור בוגר בית הספר דנון חובב מתוקים בהווה ובעתיד. כיום, צחי מתגורר בתל אביב וזולל מכל הבא ליד עם חברי המערכת. במגזין האוכל הוא משלב בין אהבתו לאפייה ובישול לבין יצירת תוכן קולינרי מקורי ומועיל שממתיק ומעשיר את הרשת

כתבות בשבילך

חבל לפספס