לזלול - מגזין שבא לאכול
כמה קלוריות יש בפיתה?
קרדיט תמונה – מערכת לזלול

כמה קלוריות יש בפיתה מקמח לבן, מלא או כוסמין

כל מה שצריך לדעת על הערכים התזונתיים של פיתות ועל כמות הקלוריות בפיתה מקמח לבן, קמח מלא וקמח כוסמין - ואיך כל זה בהשוואה ללחם
שיתוף

תוכן עניינים

פיתה על סוגיה הפכה מזמן לסמל של המטבח הישראלי. הכל מפלאפל, שווארמה ושניצל ועד לסביח או חביתה, קשה לחשוב על ישראלי שלא נוגס בפיתה שמנמנה ורכה מדי פעם. אם גם אתם תוהים לעצמכם מדי פעם באמצע הביס כמה קלוריות יש בפיתה בעצם ומה הערכים התזונתיים בה, הגעתם למקום הנכון.

בפוסט הבא נבדוק מהו הערך הקלורי של פיתה מקמח לבן, קמח מלא או כוסמין; נספר על גורמים אחרים המשפיעים על כמות הקלוריות בפיתה, נשווה את הפיתה ללחמים אחרים מסוגים שונים ונענה על כמה שאלות נפוצות.

עוד טעימה: איך לחמם פיתה קפואה בקלות ובמהירות

גורמים המשפיעים על כמות הקלוריות בפיתה

גודל הפיתה: אמנם הפיתה הממוצעת תשקול בין 80-100 אך בשווקים ניתן למצוא מבחר גדלים ממיני פיתות לפיתות גדולות ורכות במיוחד. חשוב לשים לב לפיתות הספציפיות שאתם נוהגים לאכול מאחר וגודל הפיתה הוא מהגורמים המשפיעים ביותר על הערך הקלורי.

מרכיבים נוספים: פיתה בסיסית ומסורתית עשויה מקמח, מים, שמרים, מלח, סוכר ושמן אך השנים האחרונות הוצגו פיתות מגוונות מקמחים שונים או עם תוספת סוכרים ושומנים.

סוגי קמחים: לקמח לבן וקמח מחיטה מלאה יש ערך קלורי שונה. מאחר וקמח חיטה מלאה שומר על כל חלקי הגרעין, כמות הקלוריות בו גבוהה במעט מקמח לבן מעובד. עם זאת, חשוב להדגיש שקמח חיטה מלאה מציע בנוסף ערכים תזונתיים מועילים וסיבים תזונתיים שמסייעים בעיכול ובשמירה על רמת האנרגיה.

סוכרים ושומנים: חלק מהפיתות המסחריות ברשתות השיווק עלולות להכיל תוספת סוכר ושומן בכדי לשפר את הטעם והמרקם. תוספות אלו יכולות להעלות את הערך הקלורי, לעיתים גם באופן משמעותי.

עוד טעימה: כמה קלוריות יש במשולש פיצה וגם כמה קלוריות יש בשווארמה

כמה קלוריות יש בפיתה

פיתה רגילה ממוצעת מקמח לבן במשקל של כ-90-100 גרם מכילה כ-230-260 קלוריות; פיתה מקמח מלא מכילה כ-240-275 קלוריות, אך מכילה סיבים תזונתיים וטובה יותר לבריאות. לשם השוואה פרוסת לחם לבן מכילה כ-70 קלוריות בלבד.

ישנן פיתות מקמחים אחרים שהפכו פופולריים בשנים האחרונות כמו למשל פיתה מקמח כוסמין. פיתות כוסמין נוטות להיות קטנות יותר בדרך כלל ומכילות כ-100 קלוריות ליחידה או 220 קלוריות בהשוואה לפיתות רגילות מקמח לבן.

אם תרצו להתפנק עם פיתות מיוחדות כמו פיתה עיראקית או פיתה דרוזית, כדאי לדעת את המחיר הקלורי גם כן בטרם תזללו אותן ללא הכרה. פיתה עיראקית גדולה משמעותית מפיתות רגילות, כ-200 גרם ליחידה והיא מכילה לרוב כ-450 קלוריות סך הכל. גם פיתה דרוזית דומה במשקל ובערך הקלורי שעומד על כ-420 קלוריות סך הכל.

הערך הקלורי של פיתות מתייחס כמובן רק לפיתה עצמה. ברגע שתוסיפו לפיתה ממרחים שמנים, בשרים ופינוקים אחרים, הקלוריות יכולות להרקיע שחקים. לכן, למרות הפיתוי, עדיף להמעיט בכמות הפיתות שאתם אוכלים ולהעדיף מזונות מלאים, מנות חלבון ושאר רכיבים תזונתיים בריאים ומועילים לגוף.

מגזין לזלול שואף להעניק לקוראים מידע מבוסס מחקרית תוך קישור למקורות אמינים ומוסמכים בכדי לספק מדריכים וטיפים אמינים ומועילים. עם זאת, התוכן המוצג במגזין הוא למטרות מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מותאם אישית. עיינו בתנאי השימוש המלאים
צחי לנקרי

צחי לנקרי

צחי לנקרי הוא העורך הראשי של מגזין לזלול וזללן לא קטן בפני עצמו. צחי הוא איש תוכן וקידום אתרים ותיק וקונדיטור בוגר בית הספר דנון חובב מתוקים בהווה ובעתיד. כיום, צחי מתגורר בתל אביב וזולל מכל הבא ליד עם חברי המערכת. במגזין האוכל הוא משלב בין אהבתו לאפייה ובישול לבין יצירת תוכן קולינרי מקורי ומועיל שממתיק ומעשיר את הרשת
2 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

סיפורים קשורים לערכים תזונתיים ופיתות וקלוריות

כתבות בשבילך

חבל לפספס