איך יודעים שעוגה מוכנה
קרדיט תמונה – מערכת לזלול

תפסיקו לייבש: איך יודעים שהעוגה מוכנה בזמן האפייה?

העוגה מתייבשת או לא אפויה מבפנים? למדו איך לבדוק אם העוגה מוכנה בעזרת 2 שיטות יעילות וקלות לביצוע בכדי להבטיח עוגה עסיסית במיוחד
שיתוף

תוכן עניינים

אפיית עוגה יכולה להיות פעילות מהנה ומתגמלת כשהכל מתקתק כמו שצריך אך הפעולה עלולה להיות גם מתסכלת אם לא יודעים לאבחן מתי העוגה מוכנה. אתם לא רוצים מצד אחד עם עוגה לא מוכנה ודביקה ומצד שני עם עוגה יבשה, קשה ומתפוררת. אתם בוודאי לא רוצים עוגה סדוקה שהתפקעה לגמרי.

בפוסט הבא נראה לכם איך לבדוק אם עוגה מוכנה בעזרת 2 שיטות אמינות וקלות לביצוע, יתרונותיה וחסרונותיה של כל שיטה ואת מידת יעילותה על פי עד כמה היא מדייקת, מהירה וקלה לביצוע. בנוסף צירפנו כמה טעויות נפוצות בדרך לעוגה המושלמת.

עוד טעימה: איך למנוע מעוגה לצנוח לאחר האפייה?

איך לדעת שהעוגה מוכנה – השיטות המובילות

ישנן 2 שיטות עיקריות ואמינות לבדיקת רמת מוכנותה של העוגה – שיטה הקיסם ושיטת המדחום.

שיטת המדחום

מידת יעילות: 5/5

שיטה זו היא המדויקת והאמינה יותר בכדי לבדוק האם העוגה מוכנה או זקוקה לאפייה נוספת. כל מה שצריך זה לנעוץ את המדחום במרכז העוגה ולבדוק את הטמפרטורה. כשהעוגה מגיעה לטמפרטורה של 90-100 מעלות, תלוי בסוג העוגה, היא מוכנה וניתן לסיים את תהליך האפייה.

שיטה זו כאמור מדויקת ועקבית ונותנת מדד אמין לעד כמה העוגה אפויה ומוכנה מבפנים. היא עובדת עם כל סוגי העוגות, לא משנה גודלן, צורתן או רמת הלחות שלהן. לעומת זאת, השיטה מצריכה מדחום, ציוד שלא נמצא תמיד בהישג יד במטבח ולרוב פחות נוח להשתמש במדחום מאשר בקיסם פשוט.

שיטת הקיסם

מידת יעילות: 4/5

זו השיטה הפופולרית ביותר בה נעשה שימוש רחב בכדי לבדוק אם העוגה מוכנה או לא שיכולה להבטיח עוגה עסיסית ולחה בכל פעם. כל מה שצריך לעשות זה לנעוץ קיסם במרכז העוגה ולשלוף אותו. אם הקיסם יוצא נקי או עם מעט פירורים לחים, העוגה מוכנה. אם הקיסם יוצא עם בלילה רטובה, העוגה זקוקה לזמן אפייה נוסף.

שיטת הקיסם היא שיטה יעילה, מהירה ואמינה לרוב סוגי העוגות ולא מצריכה ציוד מיוחד. לעומת זאת היא אינה מדויקת תמיד לעוגות לחות או דחוסות מאוד והקיסם עדיין עשוי לצאת עם פירורים לחים גם כשהן אפויות לחלוטין. בנוסף אם אין לעוגה ציפוי, חירור החלק העליון בעזרת קיסם עלול להשאיר חורים לא אסתטיים.

טעויות נפוצות להימנע מהן

הניסיון להבין האם העוגה שלכם כבר אפויה ומוכנה לצאת מהתנור יכול להיות טריקי לעיתים, במיוחד אם אתם לא מכירים את התנור או את המתכון לעוגה היטב. הנה כמה טעויות נפוצות שאתם עושים ואיך אפשר להימנע מהן.

פותחים את דלת התנור בתדירות גבוהה מדי

אחד הדברים הגרועים ביותר שאפשר לעשות בזמן אפיית עוגה. פתיחה של דלת התנור בתדירות גבוהה במשך אפיית העוגה יכולה לגרום לחום לברוח החוצה ולטמפרטורה בתוך התנור לצנוח, מה שעלול להשפיע על אחידות האפייה של העוגה ולהוביל לקריסתה. בכדי להימנע מכך הקפידו לפתוח את הדלת על מנת לבדוק אם העוגה מוכנה רק לקראת סיום האפייה.

לא מתאימים את זמן האפייה והטמפרטורה של התנור למתכון

לא כל התנורים נולדו שווים, חלקם מפעילים חום נמוך יותר וחלקם גבוה יותר, חלקם אופים באחידות וחלקם בפחות, חלקם מכניים וחלקם דיגיטליים עם אופציות אפייה מתקדמות ועוד ועוד. יש צורך להכיר את התנור שלכם ולהתאים את זמן האפייה והטמפרטורה בכל מתכון על פי הניסיון האישי בכדי להבטיח תוצאות מדויקות יותר.

לא בודקים את העוגה במספר מקומות

לפעמים, העוגה תיראה אפויה ומוכנה מבחוץ אך עדיין יהיו נקודות לא אפויות ודביקות באמצע. זה קורה בדרך כלל אם התנור חם מדי או אם העוגה בעלת לחות גבוהה ומרכיבים כבדים ודחוסים. הקפידו לבדוק את העוגה במספר נקודות עם קיסם או מדחום, בדקו גם במרכז וגם בצדדים בכדי להבטיח שהעוגה אפויה כראוי באחידות בכל האזורים..

יש לכם שיטה משלכם לבדוק אם העוגה מוכנה? שתפו אותנו ואת הקוראים בתגובות למטה. אפייה נעימה!

מגזין לזלול שואף להעניק לקוראים מידע מבוסס מחקרית תוך קישור למקורות אמינים ומוסמכים בכדי לספק מדריכים וטיפים אמינים ומועילים. עם זאת, התוכן המוצג במגזין הוא למטרות מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מותאם אישית. עיינו בתנאי השימוש המלאים
צחי לנקרי

צחי לנקרי

צחי לנקרי הוא העורך הראשי של מגזין לזלול וזללן לא קטן בפני עצמו. צחי הוא איש תוכן וקידום אתרים ותיק וקונדיטור בוגר בית הספר דנון חובב מתוקים בהווה ובעתיד. כיום, צחי מתגורר בתל אביב וזולל מכל הבא ליד עם חברי המערכת. במגזין האוכל הוא משלב בין אהבתו לאפייה ובישול לבין יצירת תוכן קולינרי מקורי ומועיל שממתיק ומעשיר את הרשת

כתבות בשבילך

חבל לפספס