שוב העוגה נסדקת ומתפקעת במרכז? זו הסיבה וזה הפתרון

לכולם זה קרה. אפינו עוגה לתפארת ושוב גילינו שהיא נסדקה לחלוטין והתפקעה במרכז. יצאנו לבדוק מה גורם לתופעה ואיך ניתן למנוע אותה
עוגה סדוקה לאחר אפייה לא נכונה
עוגה סדוקה לאחר אפייה לא נכונה
שיתוף

אפיית עוגה יכולה להרגיש פעמים רבות כמו השתתפות בניסוי מדעי עדין במיוחד בו הדיוק הוא המפתח וכל סטייה קטנה יכולה להוביל לתוצאות לא צפויות. אני זוכר בבירור את האכזבה המלווה את ההוצאה מהתנור של העוגה שציפיתי שתהיה מושלמת, רק בכדי לגלות עוגה סדוקה לחלוטין במרכז.

מדובר ברגע שיכול לשבור את הלב של כל אופה, מהחובב ועד למקצוען. עם זאת, תקלת האפייה הנפוצה הזו אינה מכשול שלא ניתן להתגבר עליו. בעזרת שילוב בין ניסיון אישי, עצה מקצועית וקצת מדע, למדתי גם אני למה העוגה האהובה עלי נסדקת ואיך בדיוק למנוע את התופעה המצערת.

בפוסט הבא נבדוק מה גורם לעוגה ליהסדק ונציע עצות מעשיות ואסטרטגיות מגובות על ידי מומחי אפייה בכדי להשיג עוגה חלקה וללא פגמים בל פעם מחדש. אם תרצו,תוכלו להרחיב את היריעה ולגלות למה העוגה לא תופחת

למה העוגה שלי נסדקת?

בבסיסה, התופעה של עוגה עם סדקים, נעוצה במדע האפייה – שילוב בין כימיה לפיזיקה. כשהעוגה בתנור, החלק החיצוני נוטה להיאפות מהר יותר מהמרכז, מה שמוביל להיווצרות לחץ.

כשהמרכז ממשיך לתפוח ולהתרחב, הלחץ מוצא את דרכו החוצה דרך החלק העליון של העוגה וגורם לה להיסדק. כמה גורמים תורמים לתופעה, ביניהם שינויי טמפרטורה, בלילה לא מאוזנת ואפילו סוג התבנית בה אנחנו משתמשים.

תנור חם מדי למשל יכול לגרום לעוגה להתייצב מהר מדי מבחוץ ולמנוע מהחלק הפנימי להתרחב בצורה חלקה והדרגתית. מצד שני, בלילה נוזלית מדי יכולה לייצר עודף של אדים שדוחפים את העוגה כלפי מעלה ויוצרים את הסדקים.

גם ערבוב יתר של הבלילה עלול להכניס לתוכה יותר מדי אוויר, מה שגורם לה לתפוח בצורה לא אחידה. לבסוף, תבנית לא משומנת או מקומחת, או שימוש בתבנית בגודל הלא נכון, יכולים לתרום לתופעת ההיסדקות של העוגה.

איך למנוע מעוגה להיסדק – צעדים מקדימים

אחת השיטות הטובות ביותר למניעת סדקים בעוגה נוגעת בטמפרטורת התנור. חשוב לחמם תמיד את התנור לטמפרטורה הרצויה בטרם הכנסת העוגה ולפתוח את התנור כמה שפחות בזמן האפייה בכדי למנוע שינויי טמפרטורה תכופים. מומלץ גם להשתמש במדחום נפרד בכדי לוודא שהטמפרטורה מדויקת ויציבה לאורך כל האפייה.

גם המרקם של הבלילה עצמה כאמור חשוב למניעת סדקים בעוגה. עקבו תמיד אחר המתכון במדויק ושקלו כל רכיב לפני ההוספה. חשוב לערבב את המרכיבים רק עד איחוד ולא יתר על המידה בכדי להימנע מהוספת יותר מדי אוויר לבלילה. המומחים ממליצים לקפל את הבלילה בעדינות עם הוספת הקמח והונזלים בכדי לשמור על מרקם אחיד.

לבסוף, הקפידו להשתמש בנייר אפייה או לשמן ולקמח את תבנית האפייה בכדי למנוע מהעוגה להידבק לצדדי התבנית ולאפשר לה לתפוח בצורה אחידה ללא סדקים. בנוסף, שימוש בגודל תבנית מתאים לכמויות ולמתכון הוא הכרחי, תבנית קטנה מדי תגרום לבלילה לתפוח במהירות ולעוגה להיסדק.

עוד טעימה: זו הדרך למנוע מעוגה לשקוע במרכז

איך למנוע סדקים בעוגה
איך למנוע סדקים בעוגה

איך לאפות עוגה ללא סדקים – צעד אחר צעד

לפני האפייה

מומלץ תמיד להתחיל עם מרכיבים בטמפרטורת החדר בכדי לוודא שהם יתאחדו בצורה קלה וחלקה. שימוש בביצים קרות או חמאה קרה למשל יגרמו לבלילה להפוך לנוקשה יותר ולהוביל לאפייה לא אחידה. להוספת שכבת הגנה נוספת נגד הדבקות וסדקים מעבר לשימון, מומלץ לרפד את התבנית בנייר אפייה.

בזמן האפייה

הקפידו להניח את תבנית העוגה במרכז התנור, שם הטמפרטורה תהיה היציבה ביותר לאורך האפייה. זכרו לא לפתוח את דלת התנור לעיתים תכופות מדי, על אף הפיתוי בכדי למנוע שינויי טמפרטורות. אם אתם מוכרחים לבדוק את העוגה, המתינו לשלב מתקדם באפייה ולהתיצבות של העוגה. גלו עוד על איך יודעים שהעוגה מוכנה.

לאחר האפייה

הדרך בה אתם מצננים את העוגה חשובה לא פחות מהדרך בה תאפו אותה. הוציאו את העוגה מהתנור והניחו לה להתקרר בתבנית על רשת מתכת לזמן המצוין במתכון, בדרך כלל 15-20 דקות. הזמן הזה יאפשר לעוגה להתייצב ולמבנה שלה להתמצק. היזהרו לא להוציא את העוגה מתבנית מוקדם מדי בכדי למנוע התפרקות.

הזמנים ישתנו כמובן בהתאם לסוג העוגה. עוגות עדינות יותר מומלץ לרוב להשאיר בתבנית עד צינון מוחלט ולעיתים גם לקירור. עוגות יציבות יותר כמו עוגות בחושות למשל, ירוויחו מחילוץ מוקדם מהתבנית ויישמרו כך עסיסיות מבלי להפוך לרטובות מדי בתחתית. גלו עוד על איך לשמור עוגה לחה ועסיסית לאורך זמן.

שתפו אותנו בתגובות בנסיונות האפייה שלכם, בין אם מדובר בסיפורי הצלחה או רגעי למידה. האם הטיפים שלנו עזרו לכם להגיע לעוגה המיוחלת ללא סדקים מתסכלים? או שאולי יש לכם שיטות משלכם שעושות פלאים?

צחי לנקרי

צחי לנקרי

צחי לנקרי הוא העורך הראשי של מגזין לזלול וזללן לא קטן בפני עצמו. צחי הוא איש תוכן וקידום אתרים ותיק וקונדיטור בוגר בית הספר דנון חובב מתוקים בהווה ובעתיד. כיום, צחי מתגורר בתל אביב וזולל מכל הבא ליד עם חברי המערכת. במגזין האוכל הוא משלב בין אהבתו לאפייה ובישול לבין יצירת תוכן קולינרי מקורי ומועיל שממתיק ומעשיר את הרשת