תסובב לה ת'טמפרטורה: כמה מעלות צריכות להיות במקרר?

האוכל במקרר לא קר מספיק, מתקלקל מהר או קופא בפתאומיות? ייתכן שהמעלות בו גבוהות או נמוכות מדי. זו הטמפרטורה המומלצת במקרר הביתי
טמפרטורה מומלצת במקרר
טמפרטורה מומלצת במקרר
שיתוף

הגבינה הלבנה שוב קפאה? החלב מחמיץ מהר מדי? מקרר שאינו מקרר כמו שצריך יכול אמנם להצביע על חוסר בגז או תקלה באחד הרכיבים האלקטרוניים, אך לפני שתרוצו להזמין טכנאי, כדאי לבדוק שהמקרר מכוון על הטמפרטורה המומלצת.

שמירה על טמפרטורה מומלצת למקרר מבטיחה קירור מתאים למוצרי המזון ומאריכה את חיי המדף שלהם, בנוסף כוונון נכון של המעלות מאט התפתחות חיידקים ומפחית את הסכנה להרעלת מזון.

מלבד זאת, שמירה על טמפרטורה מתאימה במקרר בהתאם לתכולתו חשובה על מנת לשפר את היעילות האנרגטית של המכשיר, להפחית בבזבוז חשמל ולהוריד עלויות.

בכלליות, האזור הקר ביותר במקרר הוא בחלק האחורי של המדפים התחתונים והחלק החם ביותר הוא המדפים בדלת המקרר מאחר וזו נפתחת בתדירות גבוהה. העדיפו למקם על פי מידע זה את המזון הרגיש יותר לקור באזור הנכון.

עוד טעימה: ומהי הטמפרטורה המומלצת למקפיא הביתי?

טמפרטורה מומלצת במקרר ביתי

הטמפרטורה האידאלית במקרר על פי משרד הבריאות הישראלי ושאר ארגוני הבריאות בעולם נעה בין 3-4 מעלות צלזיוס.

כשהטמפרטורה במקרר עולה על 4 מעלות, חיידקים יכולים להתפתח ולשגשג במהירות במזון ולעומת זאת כשהיא מגיעה ל-0 המזון עלול לקפוא ולהתקלקל.

למרות זאת, חלק מיצרניות המקררים ממליצות על כוונון הטמפרטורה במקרר ל-2-3 מעלות כך שכדאי גם לבדוק את חוברת הוראות היצרן של הדגם הספציפי שלכם. בחלק מהמקררים יש אמנם מדחום מובנה, אך הוא נוטה שלא לדייק, כך שהוא יכול לתת אינדיקציה אך תמיד מומלץ לבדוק את הטמפרטורה בעזרת מדחום נפרד.

במקררים חדשים בעלי תצוגה דיגיטלית ניתן בדרך כלל לכוונן את הטמפרטורה במדויק בתפריט ההגדרות בעוד הדגמים הוותיקים יותר מסתמכים לרוב על חוגה ידנית עם סימונים של 1 עד 5 לכוונון הטמפרטורה.

עוד טעימה: כמה זמן מותר לשמור עוף טרי במקרר

מה יותר קר במקרר 1 או 5

במקררים עם חוגה המסומנת ב-1 עד 5, המספרים מסמנים את כוח הקירור ולא את המעלות 5 מסמן את מצב הקירור האופטימלי בו המקרר יוציא את כמות הקור הגדולה ביותר בעוד 1 מסמן קירור מינימלי.

עדיף לבדוק בכל מקרה בהוראות היצרן בכדי לוודא שהסימונים זהים במשמעותם גם בדגם שלכם או למדוד את המעלות בעזרת מדחום.

במקרר עמוס במוצרי מזון מומלץ לכוון את החוגה על 3 או 4 ואם מדובר במקרר רווקים טיפוסי תוכלו להסתפק גם בדרגה 2-3. אם אתם צריכים לקרר מוצרי מזון במהירות, תוכלו להעביר למצב 5, רק תזכרו להחזיר לבסוף לטמפרטורה רגילה.

עוד טעימה: 8 טעויות שגורמות לאוכל במקרר שלכם להתקלקל במהירות

איך לשמור על טמפרטורה נכונה במקרר

מלבד כוונון הטמפרטורות, ישנם כמה כללים שחשוב לשמור עליהם בכל מה שקשור להתנהלות שלנו עם המקרר בכדי לשמור על הטמפרטורה בו נמוכה וקבועה ככל האפשר.

הקפידו לפתוח את דלת המקרר כמה שפחות – אמנם פתיחת המקרר על מנת לראות מה יש לאכול זה סוג של ספורט לאומי, אך פתיחה תכופה של המקרר גורמת לאוויר חם להיכנס ולאוויר קר לצאת ולשנות את הטמפרטורה לעיתים קרובות.

אל תעמיסו – חשוב שלא להעמיס את המקרר במוצרי מזון רבים מדי בכדי לאפשר זרימת אוויר קר ופעולה תקינה של המדחסים. אחסנו מזון בצורה מסודרת ככל האפשר והשאירון מרווחים בכדי לשמור על טמפרטורה אחידה ככל האפשר בחלקי המקרר השונים לאורך זמן.

אבל גם אל תפחדו למלא – אמנם מקרר עמוס מדי עלול להקשות על פעולת הקירור, אך גם למקרר ריק עם מעט מוצרים יש אפקט דומה. מומלץ למלא את המקרר, אך לא לדחוס אותו.

יש לכם הפסקת חשמל בבית? זה מה שצריך לעשות עם האוכל במקרר ובמקפיא בזמן הפסקת חשמל

הימנעו להכניס אוכל חם למקרר – אמנם במקררים החדישים יותר וויסות הטמפרטורה טוב מספיק בכדי להתמודד גם עם אוכל חם שנכנס למקרר, אך תמיד עדיף להמתין מעט שהאוכל יגיע לטמפרטורת החדר לפי שמכניסים את הסיר או הקופסא.

זכרו לבדוק את האיטום – אם גם כוונון הטמפרטורה לא עוזר, כדאי לבדוק את פסי האיטום ולבחון לכל אורכם אם אין קרע או בעיה אחרת שמונעת הצמדות הדוקה של הדלת לגוף המקרר. ניתן לסגור את הדלת על דף נייר בכמה מיקומים ולנסות למשוך בעדינות, אם המקרר אטום כהלכה, הוא אמור להחזיק את הנייר במקומו.

בשמת בר עקיבא

בשמת בר עקיבא

בשמת בר-עקיבא היא אשת תוכן מנוסה בשלל תחומים - אבל האהבה האמיתית שלה היא אוכל טוב. לבשמת ניסיון מצטבר של מעל 15 שנה בגופי תקשורת גדולים בישראל. את דרכה העיתונאית החלה כעורכת ב"ידיעות אחרונות" ובהמשך השתלבה במערכת "הארץ". במקביל, עבדה בשנים האחרונות בהוצאת בוטיק שמתמחה בלייף סטייל וקולינריה. בשמת כותבת במגזין לזלול מיום הקמתו ובמקביל מנהלת תוכן בארגון גדול, מבשלת וזוללת, כמובן.
8 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

ממשיכים לזלול

ממשיכים לזלול