לזלול - מגזין אוכל ישראלי

ברכות וישועות: איך עושים הפרשת חלה כהלכתה

מסדר הכנת הבצק ועד לסדר הפרשת חלה. כל מה שצריך לדעת על מצוות הפרשת חלה כהלכתה כולל התפילות, הברכות והנוסחים. לגזור ולשמור
סדר הפרשת חלה וברכות
סדר הפרשת חלה וברכות
שיתוף

למרות היותה מצווה עתיקת יומין, הפרשת חלה פרצה למיינסטרים החילוני בשנים האחרונות ביתר שאת, לא מעט בזכות הרשתות החברתיות שהתמלאו בטקסי הפרשת חלה של משפיעניות מכל הזרמים והגוונים, שומרות מסורת וחילוניות כאחת.

עוד טעימה: איך לשמור על חלה טרייה לאורך זמן

מה זה הפרשת חלה?

הפרשת חלה היא מצווה מתרי"ג מצוות ואחת מ-3 המצוות שנמסרו לנשים לצד נידה והדלקת נרות שבת וחג, למרות שגם גברים חייבים בה. המצווה נהוגה על פי דין תורה רק בארץ ישראל

המצווה חייבה בזמן בית המקדש כל את מי שאופה מאפים מבצק במשקל של מעל 1.6 ק"ג להקדיש לה' חלק מעיסת הבצק ולהפריש אותה לכוהנים כתרומה שאותה נהגו לאכול בטהרה.

כיום נהוג להסיר חלק מעיסת הבצק ולשרוף או לזרוק את תרומת החלה מאחר ואסור לאכולה. מעל 1.2 ק"ג נהוג להפריש חלה ללא ברכה כשמעל 1.6 ק"ג מפרישים עם ברכת הפרשת חלה

מקורה של המצווה בפרשת שלח, ספר במדבר, פרק טו, שם ציווה אלוהים את הפרשת החלה על משה לאחר חטא המרגלים:

"דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם: בְּבֹאֲכֶם, אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אֲנִי מֵבִיא אֶתְכֶם, שָׁמָּה. וְהָיָה, בַּאֲכָלְכֶם מִלֶּחֶם הָאָרֶץ–תָּרִימוּ תְרוּמָה, לַיהוָה. ראשִׁית, עֲרִסֹתֵכֶם–חַלָּה, תָּרִימוּ תְרוּמָה: כִּתְרוּמַת גֹּרֶן, כֵּן תָּרִימוּ אֹתָהּ. מֵרֵאשִׁית, עֲרִסֹתֵיכֶם, תִּתְּנוּ לַיהוָה, תְּרוּמָה–לְדֹרֹתֵיכֶם".

למעשה, הפרשת החלה היא הזדמנות נוספת לבני ישראל להתברך ולהודות לאל על התבואה לאחר חטא המרגלים ולאישה לשמור עליה ועל בני ביתה מגזרות בשעת רצון ותפילה עם ברכת הפרשת חלה.

מאחר שעל פי המסורת לטקס הפרשת חלה מעניקה ברכה, נהוג גם לערוך את הטקס לפני אירוע חשוב בחיי האישה כמו חתונה או לידה ולבקש ברכה וסגולה לזוגיות, פרנסה, בריאות ופוריות אך למעשה ניתן להפריש חלה בכל זמן שרוצים.

עוד טעימה: איך לאפות חלה בנינג'ה גריל?

איך עושים הפרשת חלה?

בטקס הפרשת חלה נהוג להכין בצק במשקל העולה על 1.6 ק"ג. את הבצק מכינים לרוב מקמח חיטה אך ניתן גם להכין אותו קמח שיפון, שיבולת שועל, כוסמת או שעורה, להסיר חתיכה קטנה ולשרוף או לזרוק לפח.

סדר הפרשת חלה

1. מניחים את הבצק בקערה גדולה לאחר ערבוב הקמח והמים ובסוף הלישה ונוטלים ידיים.
2. מכסים מברכים ״בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִיוָּנוּ לְהַפְרִישׁ חַלָּה מן העיסה" (בנוסח ספרד "וציונו להפריש חלה תרומה")
3. מסירים חתיכה קטנה מהבצק (כ-25-30 גרם), מרימים ואומרים "הֲרֵי זוֹ חַלָּה".
4. שורפים את חתיכת הבצק או עוטפים פעמיים וזורקים לפח האשפה.

תפילה לאחר הפרשת חלה

"יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שהמצווה של הפרשת חלה תחשב כאילו קיימתיה בכל פרטיה ודקדוקיה, ותחשב הרמת החלה שאנו מרימים כמו הקרבן שהוקרב על המזבח שהתקבל ברצון, וכמו שלפנים הייתה החלה נתונה לכהן והייתה זו לכפרת עוונות, כך תהיה לכפרת עוונותיי ואז אהיה כאילו נולדתי מחדש נקייה מחטא ועוון ואוכל לקיים מצוות שבת קודש והימים הטובים עם בעלי להיות ניזונים מקדושת הימים האלה ומהשפעתה של מצוות חלה כאילו נתתי מעשר, וכשם שהנני מקיימת מצוות חלה בכל הלב, כך יתעוררו רחמיו של הקב"ה לשומרני מצער וממכאובים כל הימים. אמן."

תפילות להכנת בצק להפרשה

ניפוי קמח

"אנא ה' עזור לי להוציא את הרע, ועזור לי לעשות בירור ולנפות בין הטוב לרע, ולהוציא את כל המשפטים וכל הדברים שלא מקדמים אותי בעבודת ה'. עזור לי לעשות בירור בין האסור למותר."

הוספת סוכר

"מסמן את החסד לחוש מתוק ולהתפלל. אנא ה' עזור לי להיות בעלת חסד, שאהיה אימא ורעיה טובה, אוהבת, רכה, נחמדה וחמה. להשתמש רק במילים טובות, שתהיה לי תורת חסד על לשוני, לברך את בעלי וילדי ולעודדם. עזור לי בוראי לתקן את מידותיי במתיקות.".

הוספת מלח

"המלח מסמל את הגבולות. אנא ה', עזור לי שיהיה לי גבולות לעבודתך, להציב גבולות נכונים לילדי-אבל באהבה, שיהיה להם איזון בנפש, עזור לי ללמד אותם להתמודד עם הלא ולקבל באהבה. עזור לי בוראי להיות בעלת חכמה, תפילה ומידות.".

הוספת שמרים

"עזור לי שתהיה לי התלהבות בעבודת ה'-בצניעות, להיות תוססת בתוך ביתי, אישה פעילה לשם שמים, שתהיה לי שמחת חיים ושמחה בלב. אנא בוראי, עזור לי להעביר לילדי ולכל מי שיביט בי שחיים של תורה זה חיים של שמחה".

הוספת מים

"אין מים אלא תורה. עזור לי לגדל בית יהודי, בית של תורה, נלמד, תורה לשם שמים בהתמדה ובחשק ובשמחה, ושתהיה להם אהבת תורה".

הוספת שמן

"שמן זה ברכה. אנא בוראי שתהיה לנו פרנסה טובה, אושר וברכה בביתנו, ברכה בחינוך ילדינו, ברכה בכל מעשי ידינו. שתהיה לי צלילות הדעת, להיות בקשר עם ה' תמיד ולהיות צינור נקי שדרכי יעבור השפע".

בזמן הלישה

"אנא ה' עזור לי שיהיה לי רכות וגמישות בעבודת ה', שכל מי שיאכל מין הלחם שיצא מזה- תהיה לו בריאות הגוף והנפש לעבודת ה'. לכוון להכניס פנימה את מי שיצא מן הדרך ולהתפלל על תכונותיי ומידותיי הנצרכות לעבודת ה'".

לאחר כיסוי הבצק

"אנא ה' עזור לי שיהיה בבצק הזה הברכה כמו שברכת את עיסות אימהותנו הקדושות שרה, רבקה רחל ולאה. ותן לנו פרנסה טובה אושר ושמחה ברכה בכל מעשה ידינו ושכל מי שיאכל מהלחם יתקרב אליך ותפתח לבו לעבודת ה' ושנרצה רק אותך".

לפני ההפרשה

"יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שבזכות מצווה זו ובזכות הפרשת התרומה יתוקן עוון חוה אם כל חי שסבבה מיתתו לאדם הראשון שהוא עיסתו של עולם ובזכות מצווה זו תבטל המוות מן העולם ותמחה דמעה מעל פנים ותשלח ברכה בביתנו אמן כן יהיה רצון. וכן יהי רצון מלפניך שתברך עיסותינו כמו ששלחת בה ברכה בעיסות אימותינו שרה, רבקה, רחל ולאה ויקום בנו הפסוק "ראשית עריסותיכם תתנו לכהן להניח ברכה אל ביתך" אמן כן יהי רצון

הריני באה לקיים מצות הפרשת חלה לתקן שורשה במקום עליון לעשות נחת רוח ליוצרנו ולעשות רצון בוראנו.

ויהי נועם ה' א- להינו עלינו ומעשה ידינו כוננה עלינו ומעשה ידינו כוננהו."

Picture of מערכת לזלול

מערכת לזלול

כתבי המערכת הם זללנים מלאי תשוקה לכל מה שטעים. כמי שמאמינים בכוחו של האוכל לחבר בין אנשים וליצור זיכרונות בלתי נשכחים, הצוות נחוש לשתף עם הקוראים את אהבתו לאין ספור טעמים. ממדריכים וטיפים לבישול ואפייה למתכונים מעוררי תיאבון. מחדשות קולינריות מסביב לעולם ועד לאירועים ולטרנדים הקולינריים שאסור לפספס
1 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

ממשיכים לזלול

מה שמים בצלחת פסח

אביב הגיע: מה שמים בצלחת פסח של ליל הסדר

מדריכים וטיפים
5 מנות החמין הטובות בתל אביב - חמין של מסעדת סנדר

איזה קישקע: 5 מנות החמין הכי טובות בתל אביב

חדשות האוכל
חמין של שרי אנסקי במשלוח עד הבית

החמין של שרי אנסקי – עכשיו במשלוח עד הבית

חדש על המדף
אסתר ויהונתן - פופ אפ אוכל ביתי בתל אביב

זוג מנצח: פופ אפ אוכל ביתי של אסתר ויהונתן מגיע לתל אביב

אירועים ופסטיבלים
זיכרון במטבח 2023 באנו - מוזיאון העם היהודי

זיכרון במטבח: מפגשים עם שורדים דרך סיפורים קולינריים

אירועים ופסטיבלים
איך להכין ביצים חומות חמינדוס

חמינדוס בקלי קלות: איך להכין ביצים חומות מושלמות

מדריכים וטיפים
דלי יהודי-אמריקאי במסעדת האחים - פסטיבל ארוחות מהספרים

מחווה לאוכל היהודי: פסטיבל ארוחות מהספרים יוצא לדרך

אירועים ופסטיבלים
מסע בעקבות חמין של מוזיאון מגדל דוד בירושלים

מסע בעקבות החמין: טועמים צ'ולנט בשכונות החרדיות בירושלים

חדשות האוכל
שוק האוכל של דיזנגוף סנטר מתחדש

מתחדש: קורין גדעון מגיעה לשוק האוכל של דיזנגוף סנטר

חדשות האוכל
פסטיבל החמין של ריחות וטעמים

סיר לסוף שבוע: פסטיבל החמין הגדול יוצא לדרך

אירועים ופסטיבלים
סירים של בית - בשלנים מעמידים סירים בקפה אסיף

סירים של בית: בשלנים מעמידים סיר ישראלי בקפה אסיף

אירועים ופסטיבלים
כמה זמן מותר לשמור חמין במקרר

רגע אחרי שבת: כמה זמן מותר לשמור חמין במקרר?

מדריכים וטיפים